15 Aralık 2018, Cumartesi


> Trabzonspor > Özkan Sümer'den Trabzonspor analizi!

Özkan Sümer'den Trabzonspor analizi!

Trabzonspor’un eski futbolcusu, teknik direktörü ve başkanı Özkan Sümer, flaş açıklamalar yaptı! Sümer, bordo mavili ekipte yaşanan dönemle ilgili tespitlerde bulundu.


19 Şubat 2018 15:45

Özkan Sümer'den Trabzonspor analizi!

Üsküdar Belediyesi Kirazlıtepe Boğaziçi Yaşam Merkezi’nde Bordomavi.Net’in düzenlediği “Altyapıdan Üstyapıya Trabzon Futbolu” adlı panele Trabzonspor’un eski futbolcusu, teknik direktörü ve başkanı Özkan Sümer ile Trabzonspor eski genel sekreteri ve yöneticisi Ergin Kulaçoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Moderatörlüğünü gazeteci Aytekin Akay yaparken, Sümer önemli açıklamalarda bulundu. Özkan Sümer, Trabzonspor’un bugünkü durumuna gelmesinde en önemli sebebin iyi niyetli olsa da yanlış tercihlerde bulunan yönetimlerin olduğunu söyledi.

Efsane isim sözlerine şöyle devam etti: "Transferde oyuncu tercihi ihtiyaç ve takımın sistemine göre yapılmalıdır. Yoksa dünya çapında oyuncu da transfer etseniz verim alamazsınız. 2003’te Real Madrid dünyanın en büyük yıldızlarını kadrosuna topladı ama o sezon bir kupa dahi alamadı. Bu işleri başarabilmek çok yüksek derecede beceri ister, iyi insan olmak iyi yönetici olmak anlamına gelmez. Biz bu transfer konusunu yıllardır menajerlerle çözmeye çalışıyor ve bedelini de ödüyoruz. Trabzonspor her zaman yarışta olmalı deniliyor ki takım 5-10 yıl küçülme politikası izlesin, iddialı olmasın ve kendini toparlasın. Bu yanlıştır. Trabzonspor her zaman yarışmanın içinde olmalıdır. Yoksa kitlesi çözülür, itibarı düşer, ilgi azalır. Ancak bu çılgınca hamlelerle değil, akıllı politikalarla gerçekleştirilmelidir. Bu işi kotarabilecek yetkinlikte yöneticilere ihtiyaç vardır.

Başkan arayışlarında üç özellik aranıyor. Paralı başkan, yumruğunu masaya vuran başkan, azarlayan başkan. Büyük proje sahibi olan ve sorunları çözme iradesi bulunan diye bir arayış yok. Yönetici aranırken de çevresi ve parası olan, aynı zamanda söz dinleyen birileri olsun isteniyor. Yönetici olmak isteyenlerde de üç özellik göze çarpıyor: -Önemli olma isteği, -Siyasi ticari başarı beklentisi, -Sosyal statü sahibi olma hevesi. Sonuç? Felaket. Hep söylediğim bir şey var, biraz ağır ama gerçek. “Birilerinin adamı olan kişi aslında adam değildir” Trabzonspor futbolcularının takımı olmalıdır, futbolcular takımın futbolcusu olmamalıdır. Trabzonspor kendisi olmaktan uzaklaştığı için bu durumlara düşmüştür. Trabzonspor’un en başarılı olduğu yıllardaki yöntemler aynen uygulansa aynı başarı gelmez. Çünkü şartlar tamamen değişmiştir, Trabzonspor’un başarılı olması için kendini güncellemesi, yeniden üretmesi, ilkeler doğrultusunda yeni bir yol bulması lazımdır.

Trabzonspor başarılı olduktan sonraki dönemde çok büyüdü. Bu büyüklüğü yönetecek vasıfta insanlardan mahrum kaldı. Bazı yöneticiler o dönemden sonra bıraktılar, bu “Biz artık yönetemiyoruz” demekti. Biz büyüklüğü yönetemedik. Yönetici profili değişince…"

61SAAT.COM

Kaynak: 61SAAT.COMHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor