22 Haziran 2018, Cuma

> Serkan Bayar > O futbolcular Türk pasaportu taşımayacak
Serkan Bayar

O futbolcular Türk pasaportu taşımayacak

19 Haziran 2016 21:47

Nefret ettiğimiz; ne futbolcu ne de milli takımlar. Futbolcuların aldıkları paralar...


Arda Turan'ı sever miyiz? "Sevmem" diyen insan sayısı 100'de 5'i geçmez! Milli Takım bizim için Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'tan önce midir? "Hayır" diyenlerin sayısı da sanırım 100'de 5'i geçmez. Peki neden milli takımdan nefret ediyoruz? Milli takımdan mı nefret ediyoruz, yoksa milli takımı oluşturan oyunculardan mı?

Nefret ettiğimiz; ne futbolcu ne de milli takımlar. Futbolcuların aldıkları paralar... kazandıkları "abuk-uçuk" rakamlara rağmen kendilerine "bebek" muamelesi yapılmasını istemeleri. Göbek bağlamaları. Koşmaya bile takatlarının olmaması.  En kötüsü ise zaten "abuk-uçuk" rakamlar kazanırlarken, bir de işlerini yapmak için "prim" almaları. Paralarını "kemiksiz" kazanmaları.

Siz, ben, o... hepimiz daha maaşımız hesabımıza yatmadan devlet hakkı olan vergisini keserken, futbolcuların tek kuruş bile vergi ödememesi. Stopaj adı altında komik bir kesinti yapılması onu da kulüplere ödetmeleri.

Kulüplerin ödemesi mi? O da "Sayın bakanım vergilerimizi ödeyemiyoruz. Kulüpler batıyor. Lütfen vergi affı getirin" demeleri. Belirli aralıklarla kulüplere vergi affı getirilerek, şımarık yöneticilerin "ben aldım. Ben getirdim. Alın size yıldız" saçmalıklarına çanak tutulması. 

Hadi tribüne giden seyirci, bilet parasını ödeyip, kulübün kendisini müşteri olarak görerek sattığı her türlü "saçma sapan" ürünü alarak bunu zoraki olarak "kabul" diyor...

Peki futbolla hiç alakası olmayan, hayatında bir kez bile maç izlememiş Ayşe Teyze'nin, Fatma Nine'nin ne suçu var da; "Tolga Zengin'in Selçuk İnan'ın, Mehmet Topal'ın" vergisini ödüyor.

Ben... ben de artık hiçbir futbolcunun vergisini ödemek istemiyorum. Sneijder'in karısının arabasının benzin parasının benim vergimle ödenmesini istemiyorum. van Persie'nin çocuğunun okul masraflarının benim vergimle ödenmesini istemiyorum. Gomez'in sevgilisi ile yediği akşam yemeğinin benim vergimle ödenmesini istemiyorum.

Ey esnaf size de sesleniyorum. Bırakın artık şehrinize gelen yabancı futbolcuları şımartmayı. Yemek ısmarlamayı, hesap almamayı. Onlar sizin bebeğinizin hakkı, hayatınız boyunca kazanamayacağınız paraları bir ayda kazanan oyuncudan parasını çatır çatır alın.

Artık içimi acıtıyor, yöneticilerin şımarıklıklarını kabul edip, "Zaten o yıldız Türkiye'yi vergi için seçiyor" sözleri... kimse kusura bakmasın ama bunları görünce, insanların futbolculara, yöneticilere olan tepkisini anlayabiliyorum.

Çünkü fabrikada çalışan Ahmet abi yaptığı en ufak hatada işinden oluyorsa, Hasan abi işe 5 dakika geç kalınca uyarı alıyorsa, belki de küfür yiyorsa kimse kusura bakmasın futbolcu da en ağır tepkiye kendisini hazırlayacak. Ozan Tufan saçını düzeltmeyecek, Arda Turan tribüne el kol hareketi yapmayacak, Mehmet Topal topu İspanyollara hediye etmeyecek, Gökhan Gönül gece yarısı mesajlaşmayacak. (Herkes tepkisini verecek ama kimse kimsenin anasına bacısına abuk subuk laf etmeyecek)

En önemlisi de 200 bin Euro'luk prim yüzünden milli takıma gider yapan adam ben Türk'üm diye milli marşı söyleyip, Türk pasaportu taşımayacak. Bu kadar net!