19 Haziran 2018, Salı


> Basketbol > O federasyon görevlisinin hapsi istendi!

O federasyon görevlisinin hapsi istendi!

Galatasaray'lı oyuncu Lynetta Kizer'e yanlış lisans veren federasyon görevlisinin hapsi istendi.


15 Haziran 2016 14:44

O federasyon görevlisinin hapsi istendi!

Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde Galatasaray’lı oyuncu Lynetta Kizer’e yanlış lisans vererek galip geldiği Fenerbahçe maçında hükmen yenilmesine neden olan Türkiye Basketbol Federasyonu eski çalışanı Tolga Yücel hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Yücel hakkında, "Görevi kötüye kullanma" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli Tolga Yücel’in, suç tarihinde Türkiye Kadınlar Basketbol Federasyonu’nda Lisans İşleri sorumlusu olarak çalıştığı belirtildi. İddianamede, Yücel’in bir kulübün sporcusu olarak Türkiye liglerinde oyuncu olarak yer alacak olan Lynetta Kizer isimli oyuncuya verilmesi gereken lisansın dışında farklı türden bir lisans verdiği belirtildi.

3 YILA KADAR HAPİS CEZASIYLA YARGILANMASI İSTENDİ

İddianamede, Yücel’in Kizer’e vermesi gereken lisansın dışında verdiği bu lisans ile ligde oynaması mümkün olmayan bir oyuncunun oynamasını sağladığı belirtildi. Yücel’in bu suretle görevini kötüye kullanma suçunu işlediği belirtilen iddianamede, bu suçtan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması talep edildi.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

İddianamenin gönderildiği Bakırköy 8. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek Ekim ayına duruşma günü verdi.

NE OLMUŞTU?

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında 28 Kasım 2015 tarihinde oynanan Kadınlar Basketbol Süper Ligi maçından Galatasaraylı oyuncu Lynetta Kizer de forma giymiş, Galatasaray bu maçı 76-72 kazanmıştı.  Fenerbahçe Spor Kulübü, bu maçtan önce Basketbol Federasyonu’na uyarıda bulunmuştu. Fenerbahçe, oyuncunun daha önce oynanan Abdullah Gül Üniversitesi - Galatasaray maçında Avrupalı oyuncu statüsünde oynadığını, kendi maçlarında ise ABD’li oyuncu statüsünde oynayacağını tespit ettiklerini, bu nedenle lisansının askıya alınmasını, oynatılması durumunda da Galatasaray’ın hükmen yenik sayılmasına karar verilmesini istemişti.

Maçtan sonra Fenerbahçe’nin yaptığı itiraz üzerine Türkiye Basketbol Federasyonu Galatasaray’ı, yanlış lisansla oyuncu oynattığı gerekçesi ile 20-0 hükmen yenik sayılmasına karar vermişti. Galatasaray bu karara itiraz etti. Galatasaray’ın itirazını değerlendiren Basketbol Federasyonu Tahkim Kurulu, bu kararı 7’ye 2 oy çokluğu ile onadı. Karşı oy veren 2 üye, Türkiye Basketbol Federasyonu görevlisinin kusurlu davranışı sonucu hatalı lisanslama yapıldığını, federasyon görevlisinin hatalı işleminin oyuncu ve kulüp aleyhine sonuç doğuramayacağını gerekçe göstererek çoğunluk kararına muhalefet etmişlerdi.

Kaynak: DHAHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor