20 Ocak 2019, Pazar


> Galatasaray > Mustafa Cengiz, FFP Genel Sekreteri'ne Özbek'in anlatamadığı büyüklüğü anlattı

Mustafa Cengiz, FFP Genel Sekreteri'ne Özbek'in anlatamadığı büyüklüğü anlattı

Galatasaray'ın UEFA'dan men cezası almamasının arkasındaki gizli kahraman başkan Mustafa Cengiz.


22 Mayıs 2018 01:31

Mustafa Cengiz, FFP Genel Sekreteri'ne Özbek'in anlatamadığı büyüklüğü anlattı

Galatasaray gelecek sezon Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak… bunda Fatih Terim ve futbolcular kadar Başkan Mustafa Cengiz’in de büyük var. Mali olarak kulübün durumu 2016’da Dursun Özbek’le Avrupa’dan men edildiğinden daha kötü olmasına rağmen Cengiz, kelimelerin gücünü kullanarak UEFA’yı ikna etmeyi başardı.

Daha görevinin ilk gününde FFP Genel Sekreteri Portekizli Paulo Lourenço ve Finlandiyalı üye Marco Casagrande ile buluşan Cengiz, UEFA’nın iki üyesini ikna etmeye başardı.

Özbek yönetiminin düştüğü hataya düşmedi. UEFA’nın karşısına “ağlayarak” veya “1 TL’lik bilekliklerle” çıkmadı. Ali Sami Yen’in “G.Saray, Türk olmayan takımları yenmek” için kuruldu sözlerini kullandı. Türkiye’deki şampiyonluğun değil Avrupa’da oynamanın kendileri için değerli olduğunu anlattı.

1481’de kurulan 1868’den beri lise olarak hizmet veren 500 yıldan fazla bir geçmişi olan bir takımdan bahsetti. Sadece Türkiye’de 30 milyon, dünya çapında ise 100 milyon taraftarı olan bir takımı temsil ettiğini anlattı.

Cengiz’in, Lourenço ve Casagrande ile ikinci görüşmesi ise “Sarı Cuma” etkinliğinden sonra yaşandı. Yapılan satış, taraftarın kulüp bağlılığı iki UEFA üyesinin başını döndürdü. Satılan 30 milyon TL’lik ve loca satışı şaşırttı. Bu süreçte eski yönetimler tarafından faktoring şirketlerine olan borcun 84 milyon TL’den 15 milyon TL’ye indirilmesiyle ilgili raporlarda gün gün UEFA’nın genel merkezine gönderildi.

Lourenço ve Casagrande’yi asıl ikna eden ise Beşiktaş maçından sonra TT Stadı’nı idman için dolduran binlerce G.Saray taraftarı oldu. İkili Beşiktaş maçından sonra Mustafa Cengiz’le bir kez daha görüşme talep ettiler. Casagrande’nin söylediği, “böyle bir taraftarı Avrupa Kupaları’nın dışına itmemiz futbola ihanet olacaktır” sözleri umutları artırdı. Galatasaraylı yöneticiler o görüşmeden sonra, umutlu konuşmaya başladılar.

Geçen hafta Malatyaspor maçından önce Mustafa Cengiz’in görüştüğü isimse Paulo Lourenço oldu. Portekizli FFP Genel Sekreteri, Galatasaray’ın gelecek sezon Avrupa Kupaları’nda olacağı müjdesini verdi.

Kaynak: Fotospor

Etiket: mustafa cengiz, galatasarayHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın