25 Nisan 2018, Çarşamba

> Serkan Bayar > Muharrem Usta bu işi beceremedi
Serkan Bayar

Muharrem Usta bu işi beceremedi

01 Ağustos 2016 18:17

Zorda olan kulüp yine borca sokuldu. Hem eksik kapatılamadı, hem de eldeki oyunculardan iyisi değil, kötüsü transfer edildi...


Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta'yı övmek, yönetimini yere göğe sığdırmamak son dönemin modası. Yapılan transferleri yağlamak, yıkamak ise spor basınının olmazsa olmazı. Peki ne yapıyor bu Trabzonspor yönetimi, kimi alıyor, almak istiyor, kimi göndermeye çalışıyor da, hep birlikte yere göğe sığdıramıyoruz...
Sondan başlayalım isterseniz;

Oscar Cardozo'nun yerine alınan Güney Koreli Suk: Riekerink'in Ajax U-19'undan U-21'ine ve oradan da A takımına çıkardığı bir oyuncu. 2010-11 sezonundan bu yana neredeyse her sezon farklı bir takımda oynadı. Sadece ilk yılında kiralandığı Groningen'de 20 maç oynayabildi. Onun dışında bu baraja hiç yaklaşamadı. Geçen sezon Setubal formasıyla 9 gol atmasının dışında hiçbir sezonda 5 gol barajını aşamadı. Publico gazetesinden dostum Matheus'un Suk yorumu: Cardozo'nun yerine mi? Hahaha!

Erkan Zengin'in yerine alınan Fabian Castillo: Kaplumbağa hızıyla oynanan, 38 yaşını geçmiş dünya yıldızlarının oynadığı MLS Ligi'nin sıradan oyuncusu. 24 yaşına gelmiş ve Avrupa'yı bırakın Arjantin veya Brezilya Liginde bile kendisine yer bulamamış bir isim. Kolombiya'da yaşadığım sürede adını hiç duymadım ama belki benim suçumdur diye Cartagena'da yaşayan dostum Anwar Rassine sorduğumda aldığım cevap: Tanımıyorum. İstersen araştırayım.

Dame Ndoye veya Mustafa Yattabare'nin yerine alınan Ramil Sheidaev: Geçen yıl Euro 2015 U-19 turnuvasında yıldızı parladı. Gökdeniz'in Rubin takımında sadece bir maç oynamış, Zenith'in ikinci takımında ise 12 maç. Azeri arkadaşım Turgut Karimov'un Ramil yorumu: Çok tanımıyorum ama Deniz Yılmaz'ı milli takımda oynatmayı umuyoruz.

Douglas'ın yerine alınan Jan Durica: Aralık'ta 35 yaşına girecek Slovak oyuncunun Trabzonspor'la sözleşmesi bittiğinde 37 yaşında olacak. Cebinde ise 2.6 milyon Euro. Rus Sport Express gazetesinden Andrei Kuzichev'in (onunla mail yoluyla temas kurdum) ise Slovak oyuncu için yazdığı cevaptan gözüme çarpan: Yaşlandığı ve emekli olmak istediği için Lokomotif serbest bıraktı.

Okay ve Aytaç'ın yerine alınan Matus Bero: Hadi Okay'ı Kayseri'den Hurma getirdi. Aytaç'ı Eskişehirspor'dan Yanal getirmişti. Ne oldu da bir an da yerine adam alınacak kadar geri plana itildi. Pravda gazetesinden Slovak gazeteci Ludovit Vaniher'in (yine mail aracılığıyla sordum) Bero yorumundan kalan ise; Hamsik veya Kucka'yı kesmesini beklemiyorduk ama Euro 2016 için en azından Hrosovsky (Plzen) veya Gregus'u (Kopenhag) bile kesecek performans ortaya koyamadı.

Geçen sezondan bu yana Trabzonspor'un tek eksiği ön liberoydu. Ön libero hariç her mevkiye transfer yapıldı. Zorda olan kulüp yine borca sokuldu. Hem eksik kapatılamadı, hem de eldeki oyunculardan iyisi değil, kötüsü transfer edildi.

Trabzonspor'un transfere değil, birliğe ihtiyacı vardı. Lidere, öndere, yöneticiye, paraların zamanında alınmasına, oyuncuların iyi antrene edilmesine, karizmaya, psikoloğa. Ama Usta yönetimi de diğer yönetimlerin yaptığı gibi transferle sıkıntıyı çözmeye çalıştı.

Umarım iyi olur. Umarım çok daha iyi olur, çünkü Trabzonspor'a ihtiyacımız var.