13 Aralık 2018, Perşembe


> Beşiktaş > Metin Albayrak'tan altyapı ve transfer için flaş açıklamalar

Metin Albayrak'tan altyapı ve transfer için flaş açıklamalar

Beşiktaş'ın altyapıdan sorumlu yöneticisi Metin Albayrak, beIN Sports Haber'e önemli açıklamalar yaptı.


11 Aralık 2017 14:06

Metin Albayrak'tan altyapı ve transfer için flaş açıklamalar

Albayrak'tan yeni tesis müjdesi

"Türk futbolunda altyapı eksikliği milli takımlara da yansıdı. Beşiktaş'a geldiğimizde önceliklerimiz vardı ve daha fazla önem vermeye başladık. U21 Ümraniye'de çalışıyor. Artık şehrin içinde kalmış bir altyapının çağdaş bir altyapı olduğu söylenemez. Avrupa'nın önemli kulüplerinin altyapılarını inceledik ve rapor çıkardık. Önce çağdaş bir tesise sahip olmamız lazım. Altyapıda minimum 4 saha gerekiyor. Ümraniye'de altyapı için yeni tesisler yapacağız. İnşallah bu sezon sonu Ümraniye'de inşaata başlayacağız. Tahsis alanı ortalama 90 dönüm ama hepsini kullanamıyoruz. Halkın da kullanacağı alanlar yapacağız. 4 tane saha, kamp ve antrenman tesisi yapacağız. Altyapıdaki oyuncuların gelişimini yakından takip ediyoruz."

Metin Albayrak'tan yabancı kuralı eleştirisi

"Federasyonun yabancı futbolcu sayısını yeniden gözden geçirmesi gerekiyor. Hep beraber konuşulup, karar alınmalı. Şu anda pek alternatifmiz yok. Galatasaray'ın UEFA başarısında da ana kadro Türk ve yabancılar ile birleşti. Şimdi yabancıların üzerine kurulu. Yabancı oyuncu sayısı için TFF ve kulüpler ortak karar almalı."

Albayrak'tan Barcelona örneği

"Yabancı oyuncu sayısında bir kural ve kriter olmalı. Kulüpler Birliği şu an altyapılardan rapor alıyor ve böyle bir çalışma başladı. İnşallah buna daha fazla önem verilir. Oradan çıkacak olan sonuç Türk futbolunun menfaatine olacaktır. Barcelona'nın başarısında en büyük neden de altyapıda olan başarısı. Avrupa'da altyapı için hocalık bir meslek. Türkiye'de altyapı hocalarına değer verilmiyor."

Altyapı hocalarına yeni sistem

"Altyapı hocalarına prim sistemi getirdik. Altyapıdan A Takım'a gelen olursa onları da motive etmek adına Gökhan Keskin hocamız bütün hocalarımıza prim dağıtacak. Tesisleşmeyi bitirince çok daha farklı bir yere geleceğiz. Altyapıdan çıkan her oyuncu bize gurur verir. Altyapı, A Takım ve scout ekibi komple Ümraniye'de olacak ve sürekli iletişim halinde olacak. Tüm Türkiye'de 60 kişilik gönüllü scout ekipleri de kurduk. Yerel  ya da okul maçlarını izliyorlar ve rapor veriyorlar. Hocalarımız da gidip izliyor ve beğenirse de onlara bir maaş veriyoruz."

Beşiktaş'a yeni genç oyuncular geliyor

"28 tane Anadolu'dan gelmiş ve hedef olarak gördüğümüz oyuncularımız var. Yeni tesislerimizde atlyapıda daha çok oyuncuya yer vereceğiz. Ümraniye'de bunu 50'ye çıkarmak istiyoruz. Altyapıdaki yatırımları Fikret Orman ile beraber planladık. 9 yaştan 21 yaşa kadar tüm gruplar bizde var. Hedefimiz altyapıdan A Takım'a çok oyuncu verebilmek. Şu anda mesela Şenol Hoca'ya kaleci verdik. Ersin, Leipzig maçında da yedekteydi."

Metin Albayrak: "Almanya'da oyuncu izledik"

"Gökhan Keskin'in başında olduğu bir scout ekibimiz var ve Fulya'da çalışıyor. 6 kişilik ekip var ver hepsinin bölgesi var. Bir sistem var ve FIFA'ya kayıtlı herkesi izliyoruz. Sonra rapor geliyor ve izlemeleri yapılıyor. Mesela Almanya'da izlediğimiz bir-iki oyuncu var. 5-6 kere izledik ve ben de gidip izleyeceğim. Biz Babel'i almadan önce iki tane alternatifimiz vardı. Mesela Babel'den önde olan biri vardı. Canlı maçını izledik ve bencil, asi olduğunu gördük. Özel hayatı bizim için çok önemli."

"Cengiz Ünder'in ilk önce üç büyüklere gelmeyişi daha iyi oldu. Başakşehir'e gitti ve oynadı. Bugün de Roma'ya gitti ve Türk futbolu kazandı. Futbolcuyu oynatırsanız, futbolcu olur."

Kaynak: AjanssporHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor