24 Mayıs 2018, Perşembe

> Ufuk Er > KIRMIZILARA KARŞI MAVİLER
Ufuk Er

KIRMIZILARA KARŞI MAVİLER

30 Haziran 2016 12:16

Yazımıza 2. turdan akılda kalanlarla ile başlayalım, bizim ne dediğimizle devam edelim, başlığımızın açılılımıyla sonlandıralım.


-Portekiz 3 beraberlikle gruptan 3. çıktı ve çeyrek finali gördü. Rakip Polonya. 2. turlar öncesi gol yemeyen 2 takımdan biriydi Polonya. Yalnız bu turda Shagiri'den öyle bir gol yediler ki bana göre turnuvanın golü olmaya aday bir gol oldu. Bu eşleşme de favorim Portekiz.

-Belçika, Macaristan karşısında harika futbolunu 4 golle süsledi. Özellikle De Bruyne ve Hazard şov seyrettik. Atılan 4 gol bir takım adına şampiyona da atılan en fazla gol oldu. Daha önce 3 golden fazla atan olmamıştı. Macaristan ise beni hayal kırıklığına uğrattı. Önce ki maçlarda ki mücadelelerinden eser yoktu sahada. Sanırım Belçika'ya göre yaş ortalamalarının yüksek olmasının sıkıntısını yaşadılar. Malum maçlar 3-4 günde bir oynanıyor.

-Fransa grupta Romanya ve Arnavutluk'u son dakika da yendi. İsviçre ile berabere kaldı. Fransa 2. tura yine zorlanarak başladı. İlk yarıyı geride kapadığı İrlanda Cumhuriyeti karşılaşmasında bana göre hakemin lehlerine yaptığı 1-2 kritik hata sonucu yine kazandılar. Şanslı bir turnuva geçiriyor ev sahibi. Bakalım bu şans nereye kadar devam edecek.

-Almanya, Galler favoriydiler gol yemeden turladılar. Gol yemeyen tek takım Almanya kaldı.

-Tek sürpriz İzlanda oldu. İngiltere İzlanda maçı ''Son''ların maçı oldu. İzlanda'nın ''Son''ları İngiltere teknik direktörü R.Hudg''son''un sonu oldu. Goller R.Sigurts''son'' ve K.Sigthors''son'' Daha önceki ''Heyecanlıyım,Umutluyum'' başlıklı yazımın içinde İzlanda'nın 6 numaralı oyuncusunun harika futbolundan bahsetmiştim, bugün ise tüm kamuoyu o 6 numaralı Ragnar Sigurtsson'u konuşuyor. Hem takımının ilk golünü attı, hem de yine defansta inanılmaz oynadı.Yine maçın kahramanı oldu. Macaristan maçında keşfettiğimiz oyuncu Rus liginde Krasnodar takımında oynuyor ve artık Avrupa takımları tarafından da keşfedilmiştir herhalde..

-Gelelim favorim Antonio Conte'li İtalya'ya. Final niteliğinde ki 1.maçı İspanya karşısında takım halinde harika oynayarak kazandılar. Final gibi maç sadece 2.tur maçıydı. Şimdi çeyrek final ve yine şampiyonanın finali niteliğinde İtalya için 2.final maçı var sırada. Rakip Almanya.

Almanya-İtalya maçının özelliği gol yemeyen iki kalecinin maçı olacak olması. İtalya 1 gol yedi ama o golü bizim de kahrolduğumuz maçta yedek kaleci Sirigu yemişti. Buffon 3 maçta, Neuer 4 maçta henüz gol yemediler. Maç ne olacak derseniz, çok basit; gol yemeyen iki kaleci ancak penaltıdan gol yer diyerek penaltılarla İtalya kazanır görüşündeyim.
Son olarak başlığımızın açılımını yapalım.

Polonya-Portekiz Galler-Belçika galipleri yarı finalist olacaklar. Bu grubun adını ''Kırmızı'' grup koydum. Çünkü, 4 takımın hepsi de formalarında ağırlıklı olarak kırmızı rengi taşıyor. Diğer tarafta ise Almanya-İtalya Fransa-İzlanda galipleri yarı finali görecek. Bu grubun adını ise Almanya hariç 3 takımda Maviler olduğu için ''Mavi'' grup koydum. Finalde bir kırmızıdan bir maviden takım olacak bakalım şampiyon Kıırmızılılardan mı yoksa Mavilerden mi çıkacak.