17 Ocak 2019, Perşembe


> Fenerbahçe > İşte Fenerbahçe'nin yaptığı anlaşmanın detayları

İşte Fenerbahçe'nin yaptığı anlaşmanın detayları

Fenerbahçe'nin Acıbadem'le yaptığı anlaşmanın detayları ortaya çıkmaya başladı.


23 Ocak 2018 08:30

İşte Fenerbahçe'nin yaptığı anlaşmanın detayları

Acıbadem’la yapın anlaşma Fenerbahçe’nin formasının 2008’den bu yana sadece 300 bin Dolar zamlandığını gösterdi. Sarı-lacivertlilerin en son Şampiyonlar Ligi’nde yer aldığı o sezon başında Avea ve Türk Telekom’la forma anlaşması yapıldı.

Anlaşma gereği Avea’dan yıllık 3.7 milyon Dolar, Türk Telekom’dan ise yıllık 2 milyon Dolar alındı. Toplam 5.7 milyon Dolar. 2012-13 sezonunda formada Türk Telekom ile Avea yer değiştirdi. 2015-16’da ise formaya Yandex sponsoru geldi. Tıkla kazan şeklinde yapılan anlaşmadan Fenerbahçe yaptığı reklamla kaldı. Hiç gelir elde edemedi. Ardından nesine.com sponsor oldu. O reklamdan alınan gelir de açıklanmadı. Bu sezona ise reklamsız başlandı.

Acıbadem'le anlaşma 6 ay + 2 yıllık!

Acıbadem’le yapılan anlaşmanın detayları inatla açıklanmıyor... rakamlar üzerinden bir sürü dedikodu dolanıyor. Süre içinse 3+3 yıllık anlaşma yapıldığı iddiaları gündemde. Asıl bomba ise anlaşmanın 6 ay + 2 yıllık olduğu. Yani Acıbadem reklamı sezon sonuna kadar formada duracak. Aziz Yıldırım kongreyi kazanırsa 2 yıllık başkanlığı süresince yine Acıbadem reklamı formada yer alacak. 6 ayın sonunda Ali Koç başkan olursa ona farklı bir sponsor bulması için imkan sağlanacak.

Anlaşmanın rakamını UEFA belirleyecek

Fenerbahçe formasına aldığı reklam sonrasında hemen UEFA’yla temas kurdu. Rakamları FFP organı ile paylaştı. Yapılan anlaşma gereği en fazla 10 milyon Euro zarar edebilen sarı-lacivertliler bu sayede derin bir nefes aldı ancak UEFA'dan yine kurtulamadı. Çünkü FFP’nin sponsorluk ile ilgili birimi araştırma başlatmak için Türkiye’ye gelme kararı aldı.

UEFA'nın yetkili birimi yapacağı inceleme ile görürse sponsorluk gelirleri için başabaş gelen sonuçların piyasa fiyatlarına göre adil değer seviyesine uyup uymadığını inceleyecek.

Burada da devreye Galatasaray ve Beşiktaş’ın sponsorluk anlaşmayı devreye girecek. Galatasaray formasında yer alan NEF’ten 10.5 milyon TL  yani 2 milyon 256 bin Euro. Beşiktaş’ın forma reklamı ise 5 milyon 250 bin Dolar yani 4 milyon 294 bin Euro. UEFA, Fenerbahçe’nin sponsorluk gelirini Galatasaray ve Beşiktaş’ın ortalamasını alarak başabaş oranında belirleyecek.

Kaynak: Fotospor

Etiket: acıbadem, fenerbahçeHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın