25 Mayıs 2018, Cuma


> Avrupadan Futbol > İspanyollar kupalara ambargo koydu

İspanyollar kupalara ambargo koydu

Real Madrid Şampiyonlar Ligi, Sevilla da UEFA Avrupa Kupası'nı kazanarak İspanya'ya bir kez daha çifte mutluluk yaşattı.


30 Mayıs 2016 14:47

İspanyollar kupalara ambargo koydu

İspanya, Avrupa futboluna bu sezon da damgasını vurdu. İsviçre'deki finalde Liverpool'u yenen Sevilla, UEFA Avrupa Ligi'ni toplamda 5, üst üste 3. kez kazanırken, "Madrid" derbisine sahne olan Şampiyonlar Ligi finalinde de ezeli rakibi Atletico Madrid'i penaltı atışları sonunda deviren Real Madrid, 1 numaralı kupada bu mutluluğu 11. kez yaşadı.

Sevilla ve Real Madrid'in şampiyonlukları ile İspanyol takımları hem UEFA Avrupa Ligi hem de Şampiyonlar Ligi kupasında art arda 3. sezonda çifte sevinç yaşayarak "duble" yaptı.

Geçen yıl Şampiyonlar Ligi’ni kazanan Barcelona ile UEFA Avrupa Ligi’ni müzesine taşıyan Sevilla ülkelerine üst üste ikinci yıl çifte zafer yaşatmıştı. 2014 yılında Şampiyonlar Ligi’ni Real Madrid, Avrupa Ligi’ni de yine Sevilla müzesine götürmüştü.

Son 32 kupanın 15’i İspanyolların

Son 16 yılda, Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde toplam 32 kupanın 15’ini kazanan İspanyol kulüpleri müthiş bir başarı ve istikrar yakaladı.

Dünyanın en zor ligi olarak gösterilen İspanyol La Liga’nın en güçlü rakiplerinden İngiltere’nin ise 2000 yılından beri elde edebildiği şampiyonluk sayısı sadece 5’te kaldı. İngiltere’yi de üçer kupayla İtalya ve Portekiz izliyor. Bu ülkelerin dışında Almanya ve Rusya ikişer, Hollanda, Ukrayna ve Türkiye de birer kupanın sahibi olabildi. Türkiye adına tek kupayı, 2000 yılında UEFA şampiyonu olan Galatasaray kazandı.

İspanyol futbolunun arka bahçesi Latin Amerika

İspanya, kendi oyuncularını yetiştirme ve geliştirme konusundaki başarısı kadar, Latin Amerika'nın futbolcu kaynağını da en iyi kullanan ülkelerden biri. Kültürel açıdan ortak geçmişe sahip olmaları ve dil avantajı gibi unsurlar yıldız adayı, yetenekli futbolcuların İspanya'ya adaptasyonunu kolaylaştırıyor. Bu avantajdan futbolcular kadar teknik direktörler ve menajerler de faydalanıyor.

Bu yetenekleri kulübe kazandırma konusunda en şöhretli takımların başında Barcelona ve Real Madrid gelse de pek çok kulübün titiz ve detaylı oyuncu izleme stratejileri dikkat çekiyor. Büyük bütçeli takımların dışındaki kulüpler, oyuncu alıp satarak ekonomilerini ayakta tutmayı da sağlıyor.

Sevilla, bu takımlar arasındaki en iyi örneklerden biri. Mütevazı bütçesine rağmen 16 yıldır takımın sportif direktörlüğünü yapan eski İspanyol futbolcu Monchi, yetenekli oyuncuları keşfedip kulübe kazandırarak hem Sevilla'ya maddi kaynak oluşturuyor hem de başarının sürdürülebilir olmasını sağlıyor.

2000 yılından itibaren ülkelerin Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde aldığı kupalar şöyle:

Ülke  Şampiyonlar Ligi  UEFA Avrupa Ligi  Toplam
İspanya  Barcelona (4) R.Madrid (4)  Sevilla (4) Atletico Madrid (2) Valencia (1)  15
İngiltere  Liverpool (1) Chelsea (1) Manchester United (1)  Liverpool (1) Chelsea (1)  5
İtalya   Milan (2) İnter (1)    3
Portekiz   Porto (1)  Porto (2)  3
Rusya    CSKA Moskova (1) Zenit (1)  2
Almanya  Bayern Münih (2)    2
Türkiye     Galatasaray (1) 1
Hollanda     Feyenoord (1) 1
Ukrayna     Shakhtar Donetsk (1) 1

Etiket: Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa LigiHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor