28 Mayıs 2018, Pazartesi


> > İspanya modeli, Beşiktaş ve Milli takım

İspanya modeli, Beşiktaş ve Milli takım

Şimdi İspanya’nın yeniden dirilip kupa canavarı haline nasıl geldiğine iyi bakmak lazım.


Orta saha defans hattını kulüpten aldı birebir uyguladı. Çevresini de süsledi. Bu uyum başarıyı getirdi. Barcelona’nın orta direği alınıp uygulandı. Sistem bile yakın pas pas pas rakibe üçgenlerle yaklaş ipini çek. Çevresindekiler uyum gösterince bambaşka bir hal aldı. Galatasaray’daki uyum Milli takımı yıllarca taşıdı. Şimdi elinde uyumlu bir Beşiktaş hattı varken Oğuzhan, Cenk,  kanatta Hakan’ı haracayacağına Olcay, hatta Çek maçına oynayabilecek Gökhan Töre, bunlar bir arada görünmüyorsa ben ister istemez lobi muhabbetlerini düşünüyorum. Oğuzhan pas atamıyor. Sezemiyor sanki, zıttına hareket ediyor. Sosa yerine Arda, Atiba yerine Topal, stoperde bir Ersan neden olmasın. Topal’ın yanında Oğuzhan hemen önünde Hakan. 4-6-0 şimdiye değin belki de turnuvadaki en kötü takım izlenimini verdirdi.

Umutlar Kazak Golcü’de

Bu sefer bir değil en az 2 tane belki 3 tane gerekecek. Türkiye’nin gruptan çıkması mucize olur. Olur mu? Kim bilir? Buraya mucizeyle geldik. Mucizeyle devam ederiz belki, ama futbol umut vermiyor. Kazak golcü umut veriyor da, Milli takım umut vermiyor.

Hatalarda ısrar ediliyor

İspanya’ya yenilirsin sorun yok. Oturmamış uyumsuz bir takımsın. Beşiktaş’ın uyumlu ofans hattında da yararlanmıyorsun. Ee o zaman sorun başlıyor. Stoper’de Topal oynayınca orta sahada elindekinden net yararlanamıyor. Koca ülkeden ya da gurbetçilerden stoper orijinli kimse nasıl oynamaz o da ayrı mevzu. Artık Çek Cumhuriyeti maçına da bu mantıkla çıkılmamalı.

İstatistiklere bakınca

Başarılı pas, ikili mücadeleler, topla oynama, pozisyona girme vs. vs. hepsinde acı veren bir üstünlük söz konusu rakip takımda, İspanya olması diyoruz ama Milli takımın koordinasyon sorunu büyük. Rakip kalede tek net pozisyon tekrarlıyorum tek net pozisyon, heyecan veren bir an yok. Orta saha omurga hattından forvete ve kanatlardan içeri 3 tane organize pas atılmıyor. Kimse kimseyi tanımıyor. Sanırsın kol bozuk.

Arda meselesi

Protesto edilmesi bence büyük bir konu değil, hakaret olmadığı sürece kimse kusura bakmasın Ronaldo bile protesto ediliyorsa herkes şapkasını önüne alacak. Çok formsuz ayakta bile duramıyor. Kimse ne milli takımda ne de kendi oynadığı takımda karın tokluğuna da oynamıyor. Bugün ıslıklanır yarın alkışlanır bunlar olağan şeyler, tabi Volkan Babacan’a  saldırı olayı mevzu bahisken orada duracaksın. O protesto falan değil, otur oturduğun yerde derler adama, protesto herkesin hakkı, saygısızlık ya da barbarlık kimsenin hakkı değil.

Herşeye rağmen

Velev ki sıfır çektik, artık önümüze bakalım. Kupalara gelmeyi alışkanlık haline getirelim. Bir sene çıkıp yarı final oynayıp 8 yıl ortadan kaybolmayalım. Her kupaya gitmeyi ana amaç haline getirelim. Kötü futbol da olur. Sıfır çekmek de olur. Bunlar ne dersek diyelim futbolun içinde olan şeyler.Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor