22 Haziran 2018, Cuma


> Beşiktaş > Hayri Cem, Beşiktaş'ın geleceğini kurtaracak 3 transferi açıkladı!

Hayri Cem, Beşiktaş'ın geleceğini kurtaracak 3 transferi açıkladı!

Beşiktaş'ın eski yöneticisi Hayri Cem, altyapıya yapılacak üç transferle siyah-beyazlı takımın geleceğinin kurtulacağını iddia etti.


02 Mayıs 2016 20:11

Hayri Cem, Beşiktaş'ın geleceğini kurtaracak 3 transferi açıkladı!

Türkiye'de futbol takımları tam bir ''tüketim'' çılgınlığı yaşıyor. Altyapıdan gelen isimlerin yerine yurt dışından ya da yurtiçi transferlerine yönelen takımlar maddi olarakta oldukça zorlanıyor. Altyapı konusunda her zaman övülen Beşiktaş Özkaynak düzeni de son yıllarda Necip Uysal ve Atınç dışında bir ismi Türk futboluna armağan edemedi. İşte bu durumdan oldukça rahatsız olan Beşiktaş eski yöneticisi Hayri Cem, Haber1903 Radyo'da yayınlanan Endirekt programında Beşiktaş'ın altyapısına kendisinin deyimiyle ''Özkaynak Düzeni'ne getirilmesi gereken projeyi açıkladı.

Hayri Cem ilk olarak, ''Özkaynak düzeni için Türkiye'nin ayrı bir model oluşturma araştırmasına girmesi gerekmiyor. Avrupa'nın Özkaynak konusunda başarı sağlamış kulüpleri ile sağlanacak işbirliği anlaşmaları ile en uygun model hayata geçirilebilir. Çok uzağa da gitmeye gerek yok; Yurtdışından 'ithal' ettiğimiz 94 Türk futbolcusunun 65'i Almanya'da yetişiyorsa aradığımız model orada demektir. Özkaynak düzeni güçlü Alman takımları ile işbirliği içine girmek en mantıklı ve kolay yol olarak gözükmektedir. Almanya'da yaşayan Türklerin ilgisini çekmek ve taraftarları arasına katma olasılığı, bu işbirliğini Alman takıları için çok cazip hale getirebilir'' ifadelerini kullandı.

İşbirliği modelinin nasıl olması gerektiği konusunu 3 maddede anlatan Hayri Cem;

1-Sistem: İşbirliği yapılacak kulüpten kendi kullandıkları sistemi sıfırdan kurmaları talep edilmelidir.

2-Eğitici eğitimi: İşbirliği yapılacak kulüpten ikinci büyük beklenti ise, Özkaynak düzeni hocaları yetiştirmeleri olmalıdır. Yurtdışından getirilecek hocaların Türk hocaları yetiştirmesi talep edilmelidir. Eski alışkanlıklarını sürdürmekte direnen emekli futbolculardan uzak durulmalı. Tercihen spor akademilerinden temin edilecek gençlerin hoca olarak yetiştirilmesi sağlanmalıdır. Bu eğitim bir kereliğine yapılmamalı, süreklilik kazandırılmalıdır.

3-Futbolcu eğitimi: Son olarak da işbirliği yapılacak kulübün Özkaynak düzeni sorumluları ile uzun vadeli futbolcu eğitimleri hedeflenmelidir. Yetenekleri ile belli bir seviyeye kadar gelebilen gençlerin, kulüplerinin A takımlarında ve milli takımlarda yer alabilecek düzeye gelmesi sağlanmalıdır.

Bu üç önemli transferin yapılmasını gerektiğinin altını çizen Hayri Cem yine, ''Bu işbirliğini karşı tarafa cazip hale getirmek önemlidir. İşbirliği yapılan kulübü altyapıdan yetişecek oyuncunun bonservisine ortak etmek gerekir'' sözleriyle projesinin detaylarını paylaştı.

Hayri Cem, sözlerinin sonunda Başakşehir'in Atletico Madrid ile yaptığı işbirliği sayesinde Türkiye'de önemli bir işe imza attığının altını çizdi.

Kaynak: Haber1903 Radyo

Etiket: hayri cem, beşiktaşHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor