14 Aralık 2018, Cuma


> Güncel > Hadi 21 Kasım Çarşamba ipucu sorusu ve cevabı: Kudüm, rebab ve bendir nedir?

Hadi 21 Kasım Çarşamba ipucu sorusu ve cevabı: Kudüm, rebab ve bendir nedir?

Hadi'de 21 Kasım Çarşamba akşamı yapılacak yarışma için ipucu sorusu paylaşıldı. 21 Kasım Hadi yarışmasının ipucu sorusu, ''Kudüm, rebab ve bendir nedir?'' şeklinde olurken, cevabı ise, ''Vurmalı çalgı''dır.


21 Kasım 2018 18:10

Hadi 21 Kasım Çarşamba ipucu sorusu ve cevabı: Kudüm, rebab ve bendir nedir?

Hadi bilgi yarışması 21 Kasım Çarşamba akşamı birbirinden zor 20 soruyla gerçekleştirilecek. Hadi'nin 21 Kasım Çarşamba akşamı için sosyal medya hesaplarından ipucu sorucu paylaşıldı.

Hadi'nin Instagram hesabından ipucu sorusuyla ilgili, ''Hadi bu akşam 20 zor soruyla 20:30’da! Ödül 10.000 ₺ Mevlevi musikisinde adını pek duymadığımız birçok ses kullanılmaktadır. Bugünkü ipucumuz, bu sesleri çıkaran enstrümanlardan geliyor. Kudüm, rebab ve bendirin ne olduğunu bilen var mı?'' paylaşımı yapıldı.

Hadi 21 Kasım Çarşamba ipucu sorusu: Kudüm, rebab ve bendir nedir?

Hadi ipucu sorusunun cevabı: Vurmalı çalgı.

Bendir nedir?

Bendir, Klasik Türk müziğinde kullanılan başlıca vurmalı ritim çalgılarından biridir. Zilsiz büyük def, nakkare ve kudümle birlikte kullanılır. Derisinin iç yüzüne boydan boya gerilen kiriş sayesinde aynı anda iki değişik tını çıkarabilir.

Rebab nedir?

Rebap, çoğunlukla Orta Asya'da kullanılan, çeşitli biçimleri olan telli bir çalgı türüdür. Bir saz türüdür, gövdesi Hindistan cevizi kabuğundan yapılır. Türkiye, İran, Arabistan, Kuzey Afrika, Afganistan, Pakistan, Hindistan gibi ülkelerde bazı mızraplı ya da yaylı çalgılara verilen ortak bir isimdir.

Kudüm nedir?

Kudüm adı Azerice “uzak yoldan gelme, bir yere ayak basma” anlamına gelir. Dinî ve din dışı musikimizde kullanılan vurmalı sazların en önemlisidir. Biri büyük, diğeri biraz daha küçük olan döğme bakırdan yapılmış bakırdan yapılmış tas şeklinde iki parçadan meydana gelmiştir. Ölçü olarak; ağız çapı büyükte 32 cm. , küçükte 30 cm., yükseklik ise 16 cm uygun olarak kabul edilir. En iyi ses deve derisinden alındığı için, genellikle bu tür deri kullanılır.

Kaynak: Fotospor

Etiket: hadi, ipucu sorusuHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor