24 Mayıs 2018, Perşembe


> Galatasaray > Galatasaray'dan KAP'a açıklama!

Galatasaray'dan KAP'a açıklama!

Galatasaray, KAP'a yaptığı açıklamada yer alan 'Borca batık' ifadesi kafaları karıştırdı!


20 Nisan 2016 18:51

Galatasaray'dan KAP'a açıklama!

Galatasaray, KAP'a yaptığı açıklamada takımda yer alan futbolcuların toplam değerlerinin 149 milyon avro olduğunu duyurdu.

Galatasaray'ın KAP'a yaptığı açıklamada, "borca batık durumunu tespit etmek amacıyla" ifadesi dikkatlerden kaçmadı.

İşte yapılan açıklama;

"Şirket, Türk Ticaret Kanunu'nun 376. Maddesi karşısında borca batık olma durumunu tespit etmek amacıyla varlıkların muhtemel satış fiyatı üzerinden değerlendirildiği bilanço hazırlamıştır.

Galatasaray Sportif maddi olmayan duran varlıklar altında muhasebeleştirilen profesyonel futbolcu lisans bedellerinin değer tespiti için 31 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla SPK Değerleme Hizmetleri Lisansına sahip ATIG Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye değer tespiti çalışması yaptırmıştır.

Galatasaray'dan KAP'a ikinci açıklama

Bugün KAP'a bildirmiş olduğumuz Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) 376. maddesi uyarınca yapılan işlemler açıklaması, her üç ayda bir rutin olarak SPK'nin Özel Durumlar Açıklaması Tebliği uyarınca zorunlu bir açıklamadır.

Bu açıklama ile TTK 376'ya göre maddi olmayan duran varlıklarımızın (Futbol takımı ve lisans sözleşmelerimiz) değerlemesine bakıldığında ekstra bir önlem alınması gerekmediği açıkça vurgulanmaktadır.

Benzer durumda olan diğer sportif şirketlerin de düzenli olarak yaptığı bu tür bir açıklamanın bazı medya organlarınca abartılı şekilde yansıtılması sebebiyle bu ek bilgilendirmeyi kamuoyuyla paylaşmak tarafımızca gerekli görülmüştür.

Saygılarımızla.

Borca batık açıklaması ne demek?

Türk Ticaret Kanunu'na göre;

"Şirketin borca batık durumda bulunduğu şüphesini uyandıran işaretler varsa, yönetim kurulu, aktiflerin hem işletmenin devamlılığı esasına göre hem de muhtemel satış fiyatları üzerinden bir ara bilanço çıkartır. Bu bilançodan aktiflerin, şirket alacaklılarının alacaklarını karşılamaya yetmediğinin anlaşılması hâlinde, yönetim kurulu, bu durumu şirket merkezinin bulunduğu yer asliye ticaret mahkemesine bildirir ve şirketin iflasını ister. Meğerki, iflas kararının verilmesinden önce, şirketin açığını karşılayacak ve borca batık durumunu ortadan kaldıracak tutardaki şirket borçlarının alacaklıları, alacaklarının sırasının diğer tüm alacaklıların sırasından sonraki sıraya konulmasını yazılı olarak kabul etmiş ve bu beyanın veya sözleşmenin yerindeliği, gerçekliği ve geçerliliği, yönetim kurulu tarafından iflas isteminin bildirileceği mahkemece atanan bilirkişilerce doğrulanmış olsun. Aksi hâlde mahkemeye bilirkişi incelemesi için yapılmış başvuru, iflas bildirimi olarak kabul olunur."

Kısaca bu ifade "Bir ticari işletmenin varlıklarının borçlarını karşılayamaması durumunu ifade eder" anlamına gelir.

Kaynak: Fotospor

Etiket: galatasaray, kapHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor