28 Mayıs 2018, Pazartesi


> Galatasaray > Galatasaray uçurumdan nasıl döndü?

Galatasaray uçurumdan nasıl döndü?

Riekerink, Galatasaray kulübünü; yönetimi ve taraftarıyla nasıl bütünleştirdi?


05 Ekim 2016 16:03

Galatasaray uçurumdan nasıl döndü?

Galatasaray'da geçen sezon hüsranla geçmiş, takım ligi altıncı sırada tamamlamıştı. Taraftar yönetime küsmüştü ve bekentilerinin karşılanmadığı her geçen gün hayal kırıklığı yaşıyordu.

Ünlü bir teknik direktör gelmeden ya da “çilek transferler” yapılmadan bu durumun yeni sezonun ilk altı haftasında değişebileceğini kim öngörebilirdi? Doğrusu en iyimser Galatasaraylılar bile böyle bir senaryoyu hayal edemezdi.

Ancak göreve geldiğinden beri acımasızca eleştirilen Galatasaray yönetimi sonunda kendilerini başırya götürecek kimyayı oluşturabildi. Doğru transfer politikasının ve beklenti yönetiminin merkezine de teknik direktör Riekerink’i yerleştirdiler; başarılı da oldular.

Peki Riekerink’i başarılı yapan özellikleri neler? Goal Türkiye, derinlere indi ve bu sorunun yanıtını aradı. İşte Holllandalı hocanın fark yaratan özellikleri...

İletişim

Riekerink’in en büyük fark yaratan özelliği, iletişim. Kulübün iletişim planına yüzde 100 uyuyor. Her hafta basın toplantısında takımla ilgili gelişmeleri birinci ağızdan aktarıyor. Böylece hem taraftarla hem de basınla arasındaki bağı güçlendiriyor.

Beklenti yönetimi

Taraftarın sesine kulak verdi, Umut Bulut ve Olcan Adın gibi artık ağızlarıyla kuş tutsalar yaranamayacak oyuncularla bağını koparttı. Saha içinde daha pozitif futbol oynayan bir Galatasaray yaratmak için çalıştı. İlk önce taraftarın gönlünü fethetti. Böylece ilk önce taraftarı arkasına alıp kendini kabul ettirdi.

Doğru motivasyon

Futbolcularla iletişimde modern bir yaklaşım sergiledi. Korku yönetimi yerine, onları her zaman motive etti. Son Antalya maçının devre arasında yaptığı konuşmada bunun bir örneğini sergiledi. Riekerink, 1-0 mağlup girdikleri soyunma odasında oyuncularına şöyle seslendi:
“Bugün tribünde 40 bin taraftar sizi desteklemek için geldi. Çıkın ve bu desteğin hakkını verin!”

Fazla mesai

Riekerink kendini Galatasaray’a adamış durumda. Kulüpte mesaiye en erken başlayan o, akşam da en son o çıkıyor. Çalışma disipliniyle kulübün hizmet kadrosunda görevli çalışanlarına bile örnek oluyor.

Altyapıya özel ilgi

Hatırlanacağı gibi Riekerink aslında Galatasaray altyapısının başına getirilmişti. Kariyerinde Ajax da dahil pek çok kulübün altyapısında önemli sorumluluklar üstlendi. Şimdilerde A takımı çalıştırsa da mesleki kariyerinden faydalanmaya devam ediyor. Zaman zaman Galatasaray alt yaş kategorileriyle bile antrenmana çıkıyor. Ayrıca her hafta bir kez alt yaş kategorilerinden bir iki oyuncuyu A takımla idmana çıkıyor. Diğer alt yaş kategorilerini de zaman zaman bir üst yaş kategorisiyle idmana çıkarıyor.

Gelecek vizyonu

Riekerink bir yandan uzun vadeli bir sistem de inşa etmek için çalışıyor. Bunun için de üst yapıda oynattığı oyunu alt yaş kategorilerine de entegre etmek için çalışıyor.

Futbolculara temel eğitim

Riekerink oyuncuların eksik yanlarından şikayet etmekle vakit kaybetmek yerine bu sorunları çözmekle uğraşıyor. Bunun için kondisyon, duran top organizasyonu gibi konularda bizzat eğitimci rolü üstleniyor.

Kaynak: Goal.comHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor