23 Nisan 2018, Pazartesi

> Ufuk Er > Finalin adı: ''CR7 - GR7''
Ufuk Er

Finalin adı: ''CR7 - GR7''

08 Temmuz 2016 17:38

Avrupa şampiyonasında yarı finalleri de geride bıraktık ve artık pazar akşamı 22:00 de Paris'te final bizleri bekliyor.


Benim beklediğim final gerçekleşmedi. Yarı finaller öncesi Galler-Almanya finali bekliyorken iki maçta da yanıldım. Galler ve Almanya'nın eksikleri yanılmamız da ki baş etkenlerdendi. Galler'i şu ana kadar sırtlayan Bale ve Ramsey ikilisinden Ramsey olmayınca Bale tek kaldı. Defanstan top çıkarılacak Bale defansta, orta saha top yapacak Bale orta saha da top yapmaya çalışıyor, forvet gol pozisyonu arayacak, goller atacak Bale her yerden vuruyor kaleci Patricio'yu geçmeye çalışıyor. Abarttığımı düşününler için maçı bir daha 90 dakika seyretmelerini öneririm. 1 oyuncu bile Bale'e ayak uyduramadı. Ramsey'in olmayışı Galler'in %50'sini götürmüştü.

Öte taraftan Portekiz de ise, rakibin Bale oluşu Ronaldo'yu ekstra motivasyonla sahaya çıkmaya itmişti ve bu maç turnuva boyunca oynadığı en iyi maçtı. Harika kafa golüyle de bunu taçlandırdı. Bir de Nani vardı sahada bu şampiyona da Nani'yi seyrederken sanki Türkiye'ye çakma Nani'yi göndermişler hissine kapıldım. Her maç takıma ve skora katkısı oldu, yine bu maç gol atarak Ronaldo ile birlikte finalin kilidini açan isim oldu. Böylece finale ilk adını yazdıran net bir skorla 2-0 kazanan CR7'li Portekiz'di.

Fransa-Almanya karşılaşmasın da ise maç öncesi Almanya'nın eksikleri vardı. Hummels, Khedira ve Gomez yoktu. 3 önemli mevki ve 3 önemli isim.. Maçtan önce İtalya maçından sonra Almanya'nın bu eksikleri vermesini Fransa'nın turnuva da ki şans faktörünün devamı olarak görmüştüm ve altını çizmiştim ama her şeye rağmen İtalya'yı eledikten sonra %51 turnuvanın şampiyonu olarak Almanya'yı göstermiştim. Özellikle o Almanya ilk yarı Griezmann'ın 6. dakika da ki pozisyonundan sonra ev sahibi Fransa'yı kendi sahasına hapsetti fakat kaleci Lloris'i geçemedi. İlk yarının son dakikasında ise tıpkı Boeteng'in İtalya maçında ki yaptığı penaltı gibi bu sefer Schweinsteiger aynı hatayı yapmasıyla devreye geride girdiler.

İkinci yarı da Boeteng'in sakatlığından sonra yerine giren Mustafi'nin de 1 dakika içinde yaptığı 2 hata sonucu 2. golü de kalelerinde görünce turnuva dışında kaldılar. Fransa'nın şans faktörü maçın içinde de etkisini göstermişti. Maçın en çok koşan iki adamının Almanların iki kanat oyuncusu olduğunu hesaplarsak her şeyi denediklerini görürüz. Sağ bek Kimmich; 11,76, sol bek Hector; 11,45 koşmuşlar. Burada göbek oyuncularından bir katkı alamadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Kross ile birlikte özellikle Mesut çok etkisizdi. Kanatlara atılan topların %90'ı defans oyuncuları tarafından atıldı.

Fransa da ise şampiyona başından bu yana turnuvanın adamı olan Griezmann vardı. Maçta ki iki golün sahibi olarak hem turnuva gol krallığını büyük ölçü de garantiledi hem de yine maçın adamı olmayı başardı. Fransa turnuva başından bu yana oynadığı 6 maçta da üstüne koyarak geldi belki ama ev sahibi olmasından mıdır, 16 yılda bir bu kupayı kaldırmasının etkisinden midir inanılmaz şanslı bir takım hüvviyetine büründü. Bu şansın daha ne kadar yanlarında olacağını düşünürken finale kadar geldiler. İlk maçları olan Romanya maçından son maçları olan Almanya maçı dahil tek tek maçları hafızanızda canlandırırsanız şans faktörünün yüzde olarak ne kadar etkili bir şekilde yanlarında olduğunu görürsünüz.

Son olarak turnuvaya yeni başladığını düşündüğümüz ''CR7'' ile şu an da turnuva gol kralı ve şampiyonanın en iyi oyuncusu olan yine tıpkı Ronaldo gibi 7 numara giyen ''GR7'' Griezmann kapışması final de bizleri bekliyor.

Ev sahibi Fransa 1984 de ve 2000 de kazanmış yani 16 yıl aralıklarla.. Yine tam 16 yıl geçti.. Yıl 2016 bakalım kazanabilecekler mi. Portekiz ise en son 2004 de kendi evinde final gördü o günden bu yana kupayı kazanmayı bırakın finale dahi kalamadılar, bakalım onlar mı kazanacak. Finalin adı CR7-GR7 oldu. Kırmızılardan; Portekiz, Mavilerden; Fransa..

Allah'a emanet olun..