21 Haziran 2018, Perşembe

> Ali Gürel > Fener'in sorunları bitmiyor...
Ali Gürel

Fener'in sorunları bitmiyor...

26 Eylül 2016 10:34

Dün akşam son dakikalarda mucizevi şekilde alınan üç puan kimseyi aldatmasın…


İlk yarıda oynanan futbol ile ikinci yarı sergilenen oyun, adeta gece ile gündüz kadar farklıydı..

Kasımpaşa maçı ile oyun şablonunu değiştiren F.Bahçe’nin, SÜREKLİ PAS–BÜYÜK ÖLÇÜDE DE “YAN PASA DAYALI FUTBOL ANLAYIŞINI” TERK EDİP, “2. BÖLGEDE HAZIRLIK PASLARI İLE OYUN KURMAK YERİNE, TOPU DOĞRUDAN HÜCUM BÖLGESİNE AKTARMA” DÜŞÜNCESİ, BANA GÖRE MEVCUT KADRO YAPISI İÇİN, %100 DOĞRU BİR STRATEJİDİR...

ANCAK; KALECİ VEYA DEFANSTAN ŞİŞİRİLEN TOPLARIN ORTA ALANI ES GEÇTİĞTİĞİ BİR OYUN SİSTEMİNDE, TOPU 3. BÖLGEDE TUTABİLMEK İÇİN, SADECE FOR-CHECKİNG YAPMAK, YANİ 3. BÖLGEDE RAKİBE BASKI YAPMAK YETMEZ…

BİR ZAMANLAR BU İŞİ EN İYİ YAPAN MEHMET YILDIZ TİPİNDE BİR FORVETİNİZ YOKSA İŞİNİZ ZOR DEMEKTİR…

TEK FORVETLİ OYUN ANLAYIŞINDA EMENİKE, BU İŞİ YAPMAK İÇİN UYGUN İSİM DEĞİL..

GENİŞ ALAN BULDUĞUNDA, ANİ PATLAMA YAPABİLECEK SÜRATİ OLAN, KENDİNE İYİ BAKARSA, FİZİK OLARAK DA, RAKİBİNE ÜSTÜNLÜK SAĞLAYABİLECEK MEZİYETLERE SAHİP NİJERYALI, TOPU AYAĞINDA TUTUP RAKİP STOPERLERİ OYALAYABİLECEK TEKNİK KAPASİTEYE İSE, MAALESEF SAHİP DEĞİL..

İŞTE TAM DA BU NOKTADA, FENER’İN İLK DEVRE İLE, İKİNCİ DEVRE ARASINDAKİ OYUN FARKININ NEDENİNİ İZAH ETMEK GEREKİR..

1- EMENİKE’ NİN TEK BAŞINA 3.BÖLGEDE YAPTĞI BASKI, 60. DAKİKADAN SONRA FİZİK KONDÜSYONU YETMEYİNCE, BİTTİ..

2- RAKİPTEN DÖNEN TOPLARI, KASIMPAŞA MAÇINDA %70 ORANINDA TOPLAYABİLEN, TOPU KAPTIRDIKLARINDA İSE, ORTALAMA 11 SANİYEDE TEKRAR KAPAN BU TAKIMIN, HER MAÇ AYNI PERFORMANSI GÖSTERMESİ ELBETTE Kİ BEKLENEMEZ..

3- ANCAK; HER MAÇ KONTRATAĞA DAYALI FUTBOL OYNAMAK, HELE Kİ SEZON BAŞI YÜKLEMESİ YAPILMADIĞI İÇİN, TAKIM HALİNDE 65 DEN SONRA, GERİ ÇEKİLİP RAKİBE GENİŞ ALANLAR BIRAKMAK, ZİYADESİ İLE RİSK ALMAK DEMEKTİR..

4- ORTA ALANDA 3 ÖN LİBERO TERCİHİ, GEREK İÇ GEREKSE DE DIŞ SAHADA, KAPANAN TAKIMLARA KARŞI KİLİDİ AÇMAK İÇİN SIKINTI YARATIR.. BU NEDENLE; MAÇIN GİDİŞİTANA GÖRE, OYUNU SADECE KANAT ORTALARI İLE DEĞİL, AYNI ZAMANDA İÇE KAT EDEBİLEN OYUNCULARLA DA AÇMAK GEREKECEĞİ İÇİN, ORTA ALANDA ALPER’ E, FORVET ARKASINDA DA AATIF’ A ŞANS TANIMAK İÇİN, MUTLAK İLK 18’ DE İSİMLERİNE YER VERMEK GEREK..

5- SAĞ BEK DE VAN DER WİEL TERCİHİ YANLIŞ… ARKADAŞ BU FORM DURUMU İLE, BIRAKIN 11’ İ 18’ E BİLE ZOR GİRER.. AYRICA 1LK 18 TERCİHİ YAPILIRKEN, YEDEĞE HEM SAĞ HEM DE SOL BEK ALMAK ŞART DEĞİL..

6- İSMAİL KÖYBAŞI HÜCUM YÖNÜ, H.ALİ’ DEN DAHA İYİ.. HASAN’ A VERİLEN ŞANSI İSMAİL’ E DE VERİP, SONUCU GÖRMEK LAZIM.. İSMAİL’İN AYRICA, VOLKAN ŞEN İLE BİRLİKTE RAKİP SAĞ KANADINA YAPACAĞI ARKALI ÖNLÜ BİNDİRMELERİN, HÜCUMA DERİNLİK KAZANDIRACAĞI DA KUŞKUSUZ..

BU KADAR EGOİSTLİK FAZLA..

GEÇEN HAFTANIN YILDIZI VOLKAN, ARDIŞIK ÇALIMLARINI HER MAÇ VE HER RAKİBE KARŞI SÜREKLİ ATMAYA DEVAM EDERSE, AYNI DÜN AKŞAM Kİ GİBİ, FENER DOKUZ DOĞRUR..

VOLKAN’ IN BİRE BİR DE ADAM EKSİLTMESİ DOĞRU..

ANCAK, BÜTÜN RAKİPLERİ SIRAYA DİZİP, GOL VURUŞUNU DA BEN YAPAYIM DÜŞÜNCESİ YANLIŞ..

ÇÜNKÜ, ATTIĞI ÇALIMLARDA SARF ETTİĞİ EFOR NEDENİYLE, GOL VURUŞLARINDA YETERLİ GÜCÜNÜN KALMAMASI BİR YANA, GOL VURUŞU YAPMAK AYRI MEZİYET İSTER..

DÜN AKŞAM; EGOİSTLİKTEN VAZ GEÇİP, CEZA ALANINA KADAR GETİRDİĞİ TOPLARI SON VURUŞ İÇİN, ARKADAŞLARINA ASİST YAPSA, FENER MAÇI İLK YARIDA BİTİRİR, VOLKAN’ DA MAÇIN KAHRAMANI OLURDU..

Şimdi biraz da ANTEP’E değinelim..

Öncelikle İsmail KARTAL’I GÖNÜLDEN KUTLUYORUM..

AVCI- KUTLU ve HAMZAOĞLU ÜÇLÜSÜNÜN KULAKLARI ÇINLASIN..

ONLARIN TAM TERSİNİ YAPTI..

TAKIMI ASLA SERTLİĞE BAŞVURMADAN VE 9 KİŞİ İLE KAPANMADAN DA İYİ FUTBOL OYNANABİLECEĞİNİ İSPAT ETTİ, YANİ FUTBOLUN GÜZEL YANLARINI SERGİLEDİ..

Antep’ in özellikle her iki kanat oyuncusu Larsson ve Ghilas’ı, ayrıca Çin Liginden transfer edilen ve oyuna ikinci devre giren forvet Angan’ ı da beğendim. Uzun boyuna rağmen statik değil, aksine sürekli yer değiştirerek oynuyor, bileklerine de oldukça hâkim..

Son Söz: MAÇIN YILDIZI LENS’ Dİ.. Volkan son vuruşlardaki egoistliğinden vazgeçmez, bu takım her maç kontratak futbol OYNARSA, DUVARA ERKEN ÇARPMAMASI İÇİN, FERNANDAO’ NUN HAZIR OLMASI ŞART.. BREZİLYALI KİLOLARINDAN VE SAKATLIKTAN KURTULUP, KAH EMENİKE İLE, KAH SOW İLE İKİLİ OYNABİLECEK HALE GELİRSE, FENER BUNCA POZİSYON BULDUĞU MAÇLARDA KABUS GÖRMEZ..