20 Ocak 2019, Pazar


> Spor Toto Süper Lig > Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'a kötü haber

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'a kötü haber

Türk futbolunun başı UEFA’nın FFP kuralları ile dertte…


20 Nisan 2018 02:13

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'a kötü haber

Gelinen süreçte bir sürü ceza geldi, pek çoğu da kapıda. Bundan sonraki süreçte ise UEFA’nın CFCB komisyonu tarafından hazırlanan yeni FFP manifestosu Süper Ligdeki tüm dengeleri de derinden sarsacak.

Avrupa Kupaları’nda başarılı olan kulüplere çeşitli maddi ödüller veren UEFA önümüzdeki dönemde bir çeşit finans kurumu kuracak. IMF benzeri bir yapı olacak bu finansan kurumu ile UEFA, kulüplerin artık bankalardan değil kendilerinden kredi almasını sağlayacak. Bankalardan farklı faiz ve ödeme planları hayata geçirilecek.  UEFA krediyi vermeden önce nereye, nasıl harcanacağını tasdik edecek. Kredi verildikten sonra da nasıl harcandığına dikkat edilecek. Burada Türk kulüplerini belki de en yakından ilgilendiren konu UEFA’ya bağlı bu finansa kurumunun kulüplere o ülkenin bağlı olduğu para birimi üzerinden kredi vererek, geri alacak olması.

UEFA’nın getirmeyi planladığı bir başka kriter ise takımların birbirleriyle daha eşit şartlarda yarışmaları olacak. Söz gelimi G.Saray, 65 milyon euro bütçeli bir takım kurarken Karabükspor’un 5 milyon euro’luk bir bütçe ile yarışmasına engel olunacak. Karabükspor’un kurduğu takım bütçesinin söz gelimi 5 katından fazla bir bütçe ile sahaya çıkmak isterse G.Saray ekstra vergi ödeyecek. Ödenecek bu vergide alt yapılar için harcanmak için TFF’nin hesabında toplanacak. Bu da büyük kulüplerin sadece kendilerine değil, daha yüksek bütçelere çıkabilmeleri için küçük kulüplere de sponsor desteği bulmalarına neden olacak. Aynı şekilde Avrupa Kupaları için de bu söz konusu olacak. PSG ile Letonya’dan veya Lüksemburg’tan bir takım aynı bütçeyle mücadele edemeyeceği için UEFA, Avrupa Kupaları içinde üst bütçe belirleyecek. Bu rakamın üzerine çıkan kulüplerde yine bi çeşit vergi ödeyecek. Bu da UEFA tarafından alt yapıların geliştirilmesi için harcanacak.

Kaynak: FotosporHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın