27 Mayıs 2018, Pazar


> Diğer Sporlar > 'EURO 2024'ün en kuvvetli adayıyız'

'EURO 2024'ün en kuvvetli adayıyız'

KULÜPLER Birliği Vakfı tarafından düzenlenen 2. Futbol Zirvesi'nde açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a spora, sporcuya, insanlara ve sporun gelişimine verdiği destekten dolayı teşekkür etti.


20 Mart 2017 13:05

'EURO 2024'ün en kuvvetli adayıyız'

Bakan Kılıç, EURO 2024'ü düzenlemede Türkiye'nin aday olduğunu hatırlatarak, "Türkiye, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (EURO 2024) adaydır. Sayın Cumhurbaşkanım, başbakanlığınız döneminde başlattığınız tesisleşme hamlesiyle şu anda 30 stadyumun inşası bitmiş olacak. Ülkemizin ulaşım, konaklama altyapısı, misafirperverliği ve sizlerin çizdiği vizyondaki ilerlemeyle EURO 2024'ün en kuvvetli adayıyız. Rakibimiz Almanya ancak daha önceki yıllarda Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmış olmasından dolayı Türkiye'nin şansı daha fazla. Türk misafirperverliğini, ülkesine gelen yabancı misafirlere gösterdiği ev sahipliğini tüm dünyaya bir kere daha gösterme ve haykırma gücümüz olacak. Buna inanıyoruz" dedi.

"DÜNYA KLASMANLARINDAN BİRİNCİLİKLER, İKİNCİLİKLER ELDE EDEN BÜYÜK TESİSLERE GELMİŞ DURUMDAYIZ"

Türkiye'deki spor yatırımları ile ilgili konuşan Bakan Kılıç, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan 2002'ye kadar belli bir seviyenin üstündeki yatırımlar bin 550 civarındaydı. 2002'den bugüne bin 650'yi geçmiş durumda. Tesis yapmak yetmez ama tesisiniz olmazsa sporcu yetiştirebileceğiniz yer olmaz. Türkiye'de zımpara gibi olan sahalar, tribünleri bulunmayan, fiziki imkanlar açısından sıkıntılı sahaların olduğu dönemlerden, dünyanın gıpta ile seyrettiği, yarışmalara giren, dünya klasmanlarından birincilikler, ikincilikler elde eden büyük tesislere gelmiş durumdayız. Bu, çok büyük bir devrimdir. 2002 yılında başlattığınız gelişim hamlesinin doğal sürecinde devam eden bir yapısı var. Sayın Cumhurbaşkanım, spora ve sporcuya olan yakın alaka ve destekleriniz sayesinde çok farklı bir noktaya gelmiş durumdayız. Daha da ilerlememiz gerekiyor, amacımız da bu" diye konuştu.

"TÜRKİYE'YE KARŞI İKİ YÜZLÜ VE ÇİFTE STANDARTLI BİR YAKLAŞIM İÇİNDE OLMAYIN"

EURO 2016'ya ev sahipliği yapan Fransa'da yaşanan terör saldırılarına ve olağanüstü hale vurgu yapan Bakan Kılıç, Avrupa'nın Türkiye'ye karşı ikiyüzlülük içinde olmaması gerektiğini kaydetti.

Bakan Kılıç, "EURO 2016'nın finalinde, sahaya çıkarken çok ilginç bir manzara yaşandı. Sahanın içinden güveler bir anda zeminden çıktı ve ortalık onlarla kaplandı. EURO 2016, Fransa'da olağanüstü hal altında yapıldı. Sokaklarda, caddelerde yoğun güvenlik önlemleri alınmış, ağır silahlı, makineli tüfeklerle nöbet tutan askerlerin ve polislerin gölgesi altında yapıldı. EURO 2016'ya giden yolda, Fransa Cumhurbaşkanı'nın içinde olduğu statta, Fransa-Almanya maçı oynanırken, 4 intihar bombacısı terörist ortalığı birbirine kattı. Birisi kapının önüne kadar geldi ve orada kendisini patlattı. Hiç kimse EURO 2016'nın Fransa'dan alınması veya oynanmaması gerektiğini konuşmadı. Birlik ve beraberlik, sporun birleştirici gücüyle olacaksa sakın ama sakın Türkiye'ye karşı iki yüzlü ve çifte standartlı bir yaklaşım içinde olmayın. Türkiye, güçlü kuvvetli, bölgesinde söyleyecek sözü olan ve dinlenen bir ülkedir. Sayın Cumhurbaşkanım, Türkiye'nin sesini ve sözünü yükselten politikalarla yolumuzu açtığınız için size şükranlarımızı sunuyoruz. 16 Nisan günü inşallah Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine 'evet' diyerek, çok daha hızlı ilerleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: DHAHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor