21 Mayıs 2018, Pazartesi


> Basketbol > Ergin Ataman'a kapımız açık

Ergin Ataman'a kapımız açık

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay yeni dönemde, Milli Takım ve takımın başına gelebilecek coach hakkındaki görüşlerini FANATİK’e anlattı:


10 Eylül 2016 12:52

Ergin Ataman'a kapımız açık

Ergin Ataman’a kapılarının açık olduğunu dile getiren Türkiye Basketbol Federasyonu BaşkanıHarun Erdenay, “Başkanlığa devam edersem Milli Takım coachu kesinlikle Türk olacak. Ağustos ayına kadar milli maç yok. Ergin Ataman da, Galatasaray’la sözleşmesi bittikten sonra tekrar göreve dönebilir” dedi.

Sözümüzde durduk

“Seçim öncesi vaat ettiğim şeyler vardı. Hakemlerin profesyonelleşmesi, ligin Süper Lig olması, hem bayan hem erkeklerde ikinci ligin, birinci ig olması gibi. Böylelikle daha kolay sponsorlar bulabildik. Kadınlar liginin isim sponsorluğu ve yayın sorununu hallettik. Camianın bir araya getirilmesi gerektiğini söylemiştik. Bir küskünler grubu vardı. Herkese kapımızı açtık. Sadece erkek takımını Olimpiyat’a götüremedik. Ama kadın takımımız Rio’da yer aldı. Altyapılarda üç madalya kazandık. İddaa gelirlerinin artırılacağını söylemiştik. Bunu başaramadık. Lig kurullarını toplayıp, basketbola zarar getirmiyorsa kulüplerin tüm isteklerini yerine getirdik. Yoğun ve başarılı bir yılı geride bıraktığımı düşünüyorum.”

Ataman’a kapımız açık

“Ergin Ataman’la geçen sezon sonu bir görüşme yaptık. Milli takımlar artık yoğun bir döneme giriyor. Elemele maçları oynanacak ve sezon içinde pencereler açılacak. Kulüp takımları da çok yoğun. Lig, kupa, Avrupa derken sezonda 80’e yakın maç yapıyorlar. Bir coachun iki tarafa da konsantre olması imkansız. Bizim teklifimize sıcak bakmış, Galatasaray’dan ayrılıp sadece Milli Takım’ı çalıştırabileceğini söylemişti. Ama Galatasaray’la Eurocup’ı kazanıp, Euroleague’de oynama hakkını elde edince, ‘Galatasaray’da çok iyi bir sezon geçirdik. Camianın beklentileri arttı. Basketbolda çok iyi bir atmosfer yakalandı. Bu dönemde Galatasaray’ı yalnız bırakamam’ dedi. Biz de ‘tamam’ deyip yolumuza bakacağımızı söyledik. Sonuçta Ergin Ataman değerli bir antrenör. Milli Takım’ın gelecek Ağustos ayına kadar resmi maçı yok. Ergin Ataman’a kapımız açık. Galatasaray’la sözleşmesi bittiğinde yeniden bir değerlendirme yapabiliriz. Bir buçuk ay içinde yeni bir seçim yapılacak. Ben ara dönemde geldim ve yönetimi devraldım. Tabii ki yeni dönemde de olmak isterim. Görevde kalırsam Türk Milli Takım antrenörü kesinlikle Türk olacak. Ergin Ataman ya da başka biri. Ama Türk olması gerektiğini düşünüyorum. Tercihim bu yönde olacak.”

Yıldız yetişmiyor

“Milli Takım çok önemli oyuncular kaybetti. Hidayet, Kerem Gönlüm, Ömer Onan, Kerem Tunçeri gibi isimler 2010’dan sonra ayrıldılar. Böyle olunca kalite olarak da bir gömlek düştük. 2001’de çok kaliteli bir kadromuz vardı ve gümüş madalya kazandık. 2010’da da çok kaliteli bir kadro vardı ve yine gümüş madalya kazandık. 2017’de kadro o kadar kaliteli olmayacak. Ama kendi evimizde, seyircimiz önünde savaşan bir kadro ve yine madalya hedefi olacak. Altyapılarda iyi oyuncularımız var ama onları yıldız düzeyine taşıyamıyoruz. Hâlâ Mirsad, İbrahim, Hidayet gibi yıldız oyuncumuz yok. Cedi Osman yıldız adayı. Onun dışında yakalayamadık. Cedi’nin yanına 3-4 oyuncu daha katmak gerekiyor.”

Kaynak: Fanatik

Etiket: Harun Erdenay, Türkiye, BasketbolHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor