25 Mayıs 2018, Cuma

> Kemal Özcanlı > Eren'in şapkasından üç puan çıktı
Kemal Özcanlı

Eren'in şapkasından üç puan çıktı

23 Ağustos 2016 12:58

Dünkü maçı, Türkiye Ligi'ni bilmeyen bir futbolsevere izletmiş olup, maçın sonunda Galatasaray hangisi diye sorsaydınız, kesinlikle cevabı "mavi kırmızılı takım"olurdu.


Maçın başından sonuna kadar Karabükspor oyunun tek hakimiydi. İlk oniki dakikada, buldukları net üç gol pozisyonunu sahanın yıldızı Muslera önledi.

Teknik Direktör Tudor, Galatasaray'ı iyi analiz etmiş. Huni şeklinde bir savunma ile rakibi iyi karşıladılar. Traore ve Serdar ile orta sahayı hızlı geçip Yatabare ile kontratak yaptılar. Böylece sarı kırmızlıların defans bloğundaki Hakan Balta ve Chedjou'yu ön alana fazla çıkarmadılar, Ceyhun Gürselam ile Sneijder'e baskı yaparak da, rakibinin oyun kurmasını önlediler. Bunu da doksan dakika başarı ile uyguladılar.

Galatasaray ise Karabük'ün, bu oyunu bozacak hiç bir hamle yapmadı. Sarı kırmızlılar hazırlık maçlarına göre, dağınık bir görüntü çizdiler. Sanki süper kupa ile birlikte Konya 'da kalmışlardı. Futbolda en büyük hata rakibini küçük görmektir. Sinan ve Bruma öyle havalanmışlar ki; hiç sahaya inmediler. Ne defansa yardım ettiler ne de hücümda etkinlik gösterdiler. Savunmanın sağ ve sol kanadı evlere şenlikti. Özelikle Linens o kadar çok hata yaptı ki, ilk yarının yirmibeşinci dakikasında hakemin verdiği su molasında Riekerink tarafından neredeyse falakaya yatırılıyordu. Hollandalı daha fazla dayanamadı ve Sabri'yi oyuna alarak Linensi soyunma odasına gönderdi. Takımda Muslera'dan sonra ayakta kalan, her tarafa koşan, sahada adeta, ayak basmadık yer bırakmayan Tolga Ciğerci'ydi. Müthiş pres yaptı oyunun son on dakikasında Karabük savunmasının dağılmasında baş rol oynadı. Selçuk'un boş bıraktığı her alanı doldurdu. Tolga'nın bu görüntüsü bana yıllar önceki Derwall döneminin mamisini (muhammet) hatırlattı.

Ama bir Tolga'nın koşması ile her maç kazanılmaz. Her takım Karabük gibi bonkör olmaz ve bu kadar çok gol kaçırmaz. Galatasaray'ın bu maçtan acil ders çıkarıp, hiç bir rakibini küçüksemeyip, oynanmadan maç kazanılmayacağını ve cumartesi günü Akhisar'ın Karabük gibi olmayacağını anlaması lazım.

Eren Derdiyok'a gelince dün adeta şapkadan üç puan çıkardı. Futbol oynamadan,rakibinin üstünlüğü altında geçen bir maçta takımına çok önemli üç puan kazandırdı. Attığı kafa golü çok şıktı.

Hakem Bülent Yıldırım ise maçın geneline hakimdi. Oyunu iyi kontrol etti fakat uzatmalarda gösterdiği +3 oyundaki tek hatasıydı. Ve bu hatası pahalıya patladı. Su için iki dakika oyunun durduğu bir ortamda sakatlanan futbolcular ve oyuncu değişikliklerindeki süreleri dikkate alarak uzatma süresini +5 olarak yapsaydı, 93.18'de gelen gol maçın önüne geçmezdi.