27 Mayıs 2018, Pazar


> Fenerbahçe > En değerlisi Fenerbahçe

En değerlisi Fenerbahçe

Avrupa'nın önde gelen 32 futbol takımının toplam şirket değerinin sıralamasında Fenerbahçe 22'nci, Galatasaray da 24'üncü sırada yer aldı.


28 Mayıs 2016 14:23

En değerlisi Fenerbahçe

Denetim, vergi ve danışmanlık şirketi KPMG'nin Küresel Spor Danışmanlığı Bölümü tarafından, Avrupa'nın önde gelen 32 futbol takımının kamuya açık finansal bilgilerinin analiz edildiği "Avrupa Futbol Kulüpleri Değerleme Raporu" yayımlandı. Rapora göre, Avrupa'nın önde gelen 32 futbol takımının toplam şirket değeri 26,3 milyar euroyu bulurken, en değerli takımlar sıralamasında 2,9 milyar euro ile Real Madrid CF ve Manchester United FC zirveyi paylaştı.

Fenerbahçe 22, Galatasaray 24. sırada

Bu takımları 2,67 milyar euroyla Barcelona takip ederken, Türkiye'den Fenerbahçe 256 milyon euroyla 22'nci, Galatasaray da 225 milyon euroyla 24'üncü sırada yer aldı. Araştırma sonuçları, 32 kulüpten sadece 9'unun şirket değerinin 1 milyar eurouı aştığını ortaya koyarken, İngiliz Premier Liginin 2,4 milyar euroluk yayın haklarının Premier Ligi takımlarının işletme değerlerine önemli etki ettiğini gösterdi. Rapora konu olan 32 kulüpten ilk 10'da yer alanlara bakıldığında Almanya, İtalya ve Fransa'nın 1'er kulüple temsil edildiği dikkati çekiyor.

İngiltere ülke sıralamasında zirvede

Araştırmada yer alan İngiliz kulüplerinin toplam şirket değeri 10 milyar avroyu bulurken, bu rakam İngiltere'yi ülke sıralamasında zirveye taşıdı. Böylece İngiliz kulüplerinin toplam piyasa değeri 32 kulübün yüzde 40'ına denk geldi.

Türkiye 6. sırada

Raporda Fenerbahçe ve Galatasaray'la değerlendirmeye giren Türkiye ise iki kulübün toplam değeri olan 481 milyon avroyla ülke sıralamasında 6'ncı oldu. Son 3 yılda Avrupa şampiyonalarının pek çoğunu kazanan İspanyol takımları 6,6 milyar euroyla ülke sıralamasında 2'nciliğe yerleşti. İspanya ise şirket değeri 2 milyar euroyu geçen iki kulübe sahip tek ülke olarak raporda yer aldı. Almanya, şirket değeri 3,5 milyar euroyu geçen Bayern Münih, Borissia Dortmund ve Schalke 04 takımlarıyla sıralamada temsil edildi.

Araştırmada yer alan 7 İtalyan kulübün toplam şirket değeri ise 3,1 milyar euro düzeyinde gerçekleşti. Juventus FC de 1 milyar euroyla ilk 10'a girebilen tek İtalyan takımı olarak kayıtlara geçti. Açıklamada görüşlerine yer verilen KPMG Türkiye Birleşme ve Satınalma Danışmanlığı Şirket Ortağı Tayfun Pişirir, "Avrupa'nın önde gelen 32 futbol takımının analizini yaptığımız bu rapor futbolun değişen ekonomik yönünü ön plana çıkarıyor. Futbol kulüpleri küresel fanlara sahipken ve dünyaca ünlü markalar haline geliyorken, işletme değerlerinin daha küçük olduğu görülüyor." ifadelerini kullandı.

Etiket: FenerbahçeHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor