25 Haziran 2018, Pazartesi


> Galatasaray > Dursun Özbek açıkladı: Galatasaray'ın borcu 330 milyon Dolar!

Dursun Özbek açıkladı: Galatasaray'ın borcu 330 milyon Dolar!

Galatasaray Eylül Ayı Divan Toplantısı'nda konuşan başkan Dursun Özbek, borç-alacak farkının 330 milyon Dolar olduğunu söyledi.


21 Eylül 2016 18:10

Dursun Özbek açıkladı: Galatasaray'ın borcu 330 milyon Dolar!

Galatasaray'ın Eylül ayı Divan toplantısı gerçekleşti. Başkan Dursun Özbek yakın dönemde yaptıkları icraatları anlatırken, 22 Ekim'de yapmayı düşündükleri genel kurulun kulübün tarihinin en önemli genel kurulu olacağını iddia etti ve bu genel kurulda Riva ve Florya arazilerindeki proje için genel kurul yapacaklarını belirtti. Özbek ayrıca borç-alacak farkının 330 milyon Dolar olduğunu belirtti.

Başkan Dursun Özbek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Futbolda iyi bir başlangıç yaptığımızı düşünüyorum. Kadroda bazı futbolcuları gönderdik. Böylece bütçemizde muazzam bir rahatlama meydana geldi. Sattıklarımız ve aldıklarımız sonrasında aradaki bonservis ücretleri gözönüne alınırsa 3 milyon Euro harcamış olduk.. Maaş miktarı olarak geçen seneyi 5 milyon Euro daha alt seviyeye çektik. UEFA ile yaptığmız anlaşmada takım olarak 65 milyon Euro maaş bütçemiz vardı bunu 59 milyon Euro'ya indirdik. Daha da aşağıya indirebilirdik alma geçmişten gelen kontratlar yüzünden bu seviyede kaldık.

Basketboda geçen yıl Eurocup'ı kazandık ve bu sezon Eurolige terfi ettik. Çok daha kuvvetli bir ligde mücadele edeceğiz. Bu üst ligde oynayacak takımı da kurduk. Yaklaşık 9 milyon Euro bir bütçe harcaması yaptık. Mücadele edeceğimiz takımların bütçesi 20-25 milyon Euro seviyesinde. Hazırlıklar başladı ve İtalya'da ilk turnuvayı da kazandık.

CUMHURBAŞKANI VE BAKAN'I BİLGİLENDİRDİM

Voleybolu artık Taçspor'da oynuyoruz ve imkanlarımız daha da arttı. Ülke olarak Rio Olimpiyatları'na 105 kişilik kafile ile katıldık bunun 15'i Galatasaray sporcusu idi. Bu yüzden Gençlik ve Spor Bakanımız ile görüştüm. Sporda kulübümüzün önemini anlattım. Amatör sporcuların getirisinin azlığı nedeniyle kulüplere büyük yük teşkil ettiğini anlattım. Devletin amatör sporlara destek vermesi gerekğini Sayın Bakan ve Sayın Cumhurbaşkanı'mıza anlattım. Her yıl 80-90 milyon civarında vergi ödüyoruz. Bunun amatör spor harcamalarından düşülmesini önerdim.

BANKA FAİZİ BELİMİZİ BÜKÜYOR

Mali yapıda en büyük sıkıntımız banka borcu. Şu anda 230 milyon dolar civarında. Bunun 6 milyon doları otel yapımı için alındı. Bu yüzden 120 milyon TL. faiz ödüyoruz. Yaklaşık konsolide zararımız 60 milyon TL civarında, bankalara 120 milyon TL faiz ödemesek 60 milyon karla kapardık. Borç alacak farkımız 330 milyon dolar yaklaşık 950 milyon TL.

Geçmişten gelen stadla ilgili alınan reklam ve vergi borçlarımız vardı. Bu borç yükü Galatasaray'ın altından kalkamayacağı seviyeye gelmişti. Bizzat Maliye Bakanlığı ile görüşmelerimiz ile borcumuzu 20 milyona düşürdük ve 72 ay vadeye yaydık.

TELEKOM ARENA'NIN ÇATISI! YENİ SALON MÜJDESİ

Stadımıza yönelik en büyük problem üst kullanım hakkını elde edememiş olmamızdır. Göreve geldiğim günden beri bu konu ile ilgili çalışmaktaydım. Bu konuda Ankara'yı zorluyoruz. En büyük problem çatının kapanması ile ilgili. Bu sorunu çözmek zorundayız. Basketbolu Abdi İpekçi'de oynuyoruz ve senede 1 milyon kira veriyoruz. "Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne sizin mülkiyetinize salon yapacağım. Salon için 3 firma ile görüştüm. 10 seneliğine isim hakkı karşılığında yaptırabileceğiz. Stadın üstünü kapatmak yerine salon yapacağım" dedim. Bu uzun sürdü, salon 12.500 kişilikti, Cumhurbaşkanımızın tavsiyesi üzerine 15 bine çıkardık. İki hafta önce yine Ankara'ya gittik ve Sayın Bakan ile mutabakatı sağladık. Önümüzdeki Divan'da bu anlaşmayı önünüze getireceğim. Galatasaray'ın cebinden bir kuruş para çıkmadan salonu yapacağız. Proje hazır ve ruhsat almak için çalışacağız. Otelde bazı gecikme oldu ama inşaat devam ediyor. Hasnun Galip'deki binamızı tarihi eser olma özelliğinden çıkarttık ve buradaki binaya da yeni inşaata başlayacağız.

EN ÖNEMLİ GENEL KURUL

Galatasaray'ın en önemli genel kuruluna hazırlanıyoruz. Burada 2 proje Riva ve Florya'yı önünüze getireceğiz. Galatasaray'ın gayrimenkullerini değerlendirme gerekliliğini defalarca söyledim.
Yılda 120 milyon faiz ödeyerek kulübü ileriye taşıyamayız. Saha içindeki başarılarımızı sahanın dışına da taşımalıyız. Elimizdeki potansiyel değerleri kullanarak mali bağımsızlığa kavuşup, borç sarmalından kurtulmalıyız. Riva'daki projeyi geliştirmek amacındayız. 170 bin metre kare inşaat iznini 300-400 bine çıkarmaya çalışıyoruz. Bunlarla ilgili projeleri sizin önünüze getireceğim. Bu iki proje için Emlak Konut ile konuşuyoruz ve 500 milyon dolar civarında bir hasılat paylaşımı gelir olacak. Bu paranın yüzde 90'ını banka borçlarından kurtulmak için kullanacağız. Aksi halde borç her sene daha da artacak. "

BANKA BORCU 242 MİLYON DOLAR

Muhasip Üye İsmail Sarıkaya yaptığı mali sunumda Galatasaray'ın banka borcunun 242 milyon dolar olduğunu açıkladı. Sarıkaya ayrıca Galatasaray'ın borç alacak farkının da  985 milyon Tl. (340 milyon dolar) olduğunu ifade etti.

Ayrıca futbolun bağlı olduğu Sportif A.Ş.'nin son 10 yıldaki zarar grafiği de belirlendi. Bu istatistiki bilgide ise Ünal Aysal döneminden sonra zarar grafiğinin hızla yükseldiğine de dikkati çekildi.

Kaynak: DHA

Etiket: dursun özbek, galatasarayHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor