25 Haziran 2018, Pazartesi

> Mehmet Eyüp Yardımcı > Divan Kurulu
Mehmet Eyüp Yardımcı

Divan Kurulu

16 Haziran 2016 22:32

Beşiktaş Divan Başkanlığı çok önemli birim ve yapı olarak Beşiktaş’a en çok katkının sağlanmasının beklendiği yer...


Tarihler 28 Mayıs 2016 Cumartesi’ni gösterirken, birçok futbolsever olarak henüz başlamamış Euro 2016’nın başlama düdüğünü beklerken Taksim CVK Otel’de Beşiktaş Kulübü’nün Divan Başkanlık seçimi gerçekleştirildi.

Olağan Genel Kurul tek aday sayın Fikret Orman’ın seçilmesiyle geçilirken, Divan Başkanlığı seçimleri tam tersine sahne oldu.

Divan başkanlığı için sayın Yalçın Karadeniz, sayın Taylan Uygur, sayın Affan Keçeci, sayın Mehmet İhsan Yalçın ve sayın Haluk Karakurt’un adaylığıyla toplamda dört adaylı olarak geçti.

Toplam dört adaylı seçimlerin galibi dördüncü kez başkan seçilen sayın Yalçın Karadeniz oldu. Seçimlerin başkanlığını ise eski Divan Başkanı Şeref Nasır ve ekibi kendilerine ve Beşiktaş’a yakışır şekilde gerçekleştirdi.

Seçim sonuçlarında;

Sayın Yalçın Karadeniz 615

Sayın Affan Keçeci 295 (Kendileri Sayın Fikret Orman’ın adayı olduğunu bildirmiş ve seçimlerin iki aday üzerinde geçeceği çoktan belli olmuştu ama Sayın Keçeci, Sayın Orman’ın desteğine rağmen Sayın Karadeniz’in 320 oy, yani toplamda aldığı oyun bir kat fazlasına yakın oy gerisinde kaldı)

Sayın Mehmet İhsan Yalçın 48

Sayın Haluk Karakurt 29

Sayın Taylan Uygur 23 oy aldılar.

Beşiktaş Divan Başkanlığı çok önemli birim ve yapı olarak Beşiktaş’a en çok katkının sağlanmasının beklendiği yer.

Beşiktaş tüzüğü gereği Divan’a ancak yirmibeş senesini doldurmuş üyeler alınmakta, yani kırkbeş yaşında kulübe üye olmuş bir Beşiktaşlı Allah ömür verirse ancak yetmiş yaşında Divan’a katılmış oluyor.

Beşiktaş’ın en üretken, eleştirici ama aynı zamanda yapıcı olması beklenen bu birimin üye yaşının daha genç olması Beşiktaş’a daha çok katkı yapacaktır fikrindeyim.

Tüzük içinde yapılacak değişiklik ile mesela üye sayısının artış oranını da düşünerek seçimle kırk üye ve Divan Başkanlığı’nın kendi inisiyatifiyle on aday belirlemesiyle toplamda elli üyeyle bu yapı gençleştirilip, yeni fikirlere, icraatlara kapısını açamaz mı?


Beşiktaş’ın yapısal olarak, işleyiş olarak gençleşmeye çok ama çok ihtiyacı var. Bu gençlik aşısı her anlamda Beşiktaş’a sadece olumlu güç katacaktır.

Beşiktaş’ın Divan ve yapısal anlamda ileriye taşınabilmesi için öncelikle tüzük değişikliğine ihtiyacı var.

Beşiktaş yeni stadı, şampiyonluğuyla geleceğe kanat açarken temelleri sağlam bir gelecek kurabilmek için tüzük yeniliğine gitmeli ve tüm üyelerin kafalarında herhangi bir soru işareti bırakmayacak, Beşiktaş’a böyle bir tüzük yakışır diyecek atılım için en önemli güç ise şüphesiz alanlarında uzman, yeni tüzük için fikirleri olan ve sunmaya hazır akil adamlarıdır.

Beşiktaş’ın geleceği için bu gücün ve atılımın tüm Genel Kurul Üyeleri olarak ardında durulmalı ve teşvik edilmeli.

Beşiktaş geleceğe sağlam adımlarla ancak böyle taşınır, yoksa her şey aynı tas hamam kalır tabii memnunsanız o başka…