28 Mayıs 2018, Pazartesi


> Futbol > Daum: Galatasaray'ı Denizli gibi şampiyon yaparım

Daum: Galatasaray'ı Denizli gibi şampiyon yaparım

Yeniden Türkiye'ye dönmesi gündemde olan Daum'dan "Aslan" gibi mesaj.


04 Haziran 2016 15:05

Daum: Galatasaray'ı Denizli gibi şampiyon yaparım

Beşiktaş ve F.Bahçe ile şampiyonluk yaşayan Daum, aynı başarıyı G.Saray'da da gerçekleştirip, Mustafa Denizli'nin unvanına sahip olmaktan mutluluk duyacağını bildirdi. İşte Daum'un olay sözleri: "Mustafa Denizli 3 takımı birden şampiyon yaptığı için gösterdi ki, bu başarılabilir. Tabi ki ben de böyle bir hedefe ulaşmak isterim. Eğer böyle bir şans bulursam neden olmasın. Benim her zaman kalbim Türkiye’den yana. Ben Bursaspor’a da seve seve gittim. Tabi Bursa da şampiyonluk zor olduğunu bilsem bile yine de mutluydum. G.saray Avrupa’da çok bilinen bir kulüp. Orada bulunmayı kim istemez. Beşiktaş ailecek bir kulüp F.Bahçe çok profesyonel bir kulüp ve G.Saray'da büyük kulüplerden bir tanesi. Bu her teknik direktör içinde geçerlidir. Nerede olduğu fark etmiyor. G.Saray ile şampiyonluk yaşamayı her teknik adama sorabilirsiniz hepsi 'Evet' diyecektir.

BREZİLYA'DAKİ İMKANLAR SİZDE VAR

Türkiye’de doğru gitmeyen şeyleri, tek kişi asla değiştiremez. Sadece üç takıma göre değil bütün takımları içine katmak gerekli. Daha doğrusu bir konsept sunularak taşıması gerekiyor. Özellikle alt yapıya yönelmek lazım. Alt yapı teknik direktörlerini iyi eğitmek lazım. Yoksa Türkiye çok yetenekli oyunculara sahip. Bu futbolcuları desteklemek ve eğitmek gerekiyor. Bu oyuncuları eğitmek için de kaliteli teknik direktör gerekiyor. Türkiye iyi başarı yakalamak istiyorsa kendi içinden çıkartmak lazım. Örnek olarak Brezilya'daki imkanlar aslında Türkiye’de de var."

AVRUPA GOMEZ'İN PEŞİNDEN KOŞUYOR

"Gomez Beşiktaş'a çok yakışıyor. Kalmalı ama kalmaz. Avrupa peşinden koşuyor. Maalesef Beşiktaş'ı tert edecek. Wolfsburg bu pazarlığa girdi bile."

Daum, Gomez konusunda da çok iddialı konuştu: "Gomez transferi her iki taraf içinde çok iyi bir karar oldu. Mario Gomez İtalya’da önemli sakatlıklar yaşayıp gelmişti ama Beşiktaş’a hem oyun stili hem de karakter kattı.  Sportif anlamda çok uyduğunu düşünüyorum. Aslında Beşiktaş’ın tam aradığı forvetti bu. Gomez Beşiktaş sayesinde tekrar büyük bir oyuncu olduğunu hissetti. Sadece gol kralı olmadı şimdi bütün Avrupa kulüpleri peşinden koşuyor.

İNGİLİZLER DE TEMASTA

Onun da katkılarıyla şampiyonluk geldi. Şimdi şampiyonlar ligi için sevinebilir Beşiktaş. Bu transferde her iki tarafta kazandı. Bence Beşiktaş’ta kalması gerekli. Çok yakışıyor ama ben şahsen kalacağını düşünmüyorum. Bundesliga’dan isteyen, İngiltere’den temaslar var. Maalesef bence Gomez Beşiktaş’ı terk edecek. Hatta Wolfsburg bu pazarlığa girdi bile."

ŞİRKETLER AYIRIYORUM

"Çoğunlukla ben Alman Futbol Federasyonu'na bağlı çalışıyorum. Eğitimler veriyorum. Bazen şirketler içinde çalışıyorum. Örnek veriyorum bazı iki şirket aralarında ayrılabiliyor ben onlara yol gösterip nasıl bir ekip kuracaklarını anlatıyorum. Bunun dışında zamanım olduğu sürece Lösemili çocuklar için yardım amaçlı bende yardımcı olmaya çalışıyorum."

ALMANLAR'DA ÖN YARGI VAR

Daum: Burada politikacılar çoğunlukla Türkiye hakkında bazı konularda önyargılı konuşuyor ama ben hiçbir zaman söz söylettirmiyorum. Ben orada hiç yabancılık çekmedim.

Daum, son günlerde Türk düşmanlığı yapan Alman politikacılara da ders verdi: "Burada politikacılar çoğunlukla Türkiye hakkında bazı konularda ön yargılı konuşuyor ama ben hepimizin bir olduğunu ve Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu anlatıyorum. Bu noktada arada köprü olarak Avrupa birliğinde de bunu söyledim. Aynı şekilde Hindistan'da da anlattım. Sonuç olarak şöyle bir şey söyleyebilirim; bir bakıma büyük elçiliğini yapıyorum.

BEN SİZLERDEN BİRİ OLDUM

Türkiye benim ikinci ülkem ve hiçbir zamanda değişmeyecek. Benim çok Türk arkadaşlarım abilerim ve kardeşlerim var. Ben hiçbir zaman Türkiye'ye söz söylettirmiyorum. Ben Türkiye'de bulunurken sizlerden biri olduğumu söyledim. Ben Türkiye’de bulunurken hiç yabancılık çekmedim. Ben buna her zaman sportif olarak karşılık vermeye çalıştım."

Arena Kartal’ı uçurur

"Beşiktaş'ın başarısında Süleyman Seba'nın felsefesinin etkisi var. Vodafone Arena artık Kartal'ın yeni evi oldu. Son zamanlarda bu konuda dezavantaj yaşamıştı. Daha sonra kendi evine kavuştuğu için güçlendi. Artık kendi evinde oynayacağı için daha iyi durumda.  Vodafone Arena stadyumu taraftarlarıyla birlikte başarıya daha hızlı kavuşmasına yol açacaktır." 

Orman’la bağlantıdayım

"Benim dönemimde başkan Serdar Bilgili'ydi ve o zaman Fikret Orman yöneticiydi. O zamandan bu yana bir arkadaşlığımız var. Ben onun adına ve başkan olarak çok seviniyorum. Fikret Orman ile hala bir bağlantım var yoğun olduğum için  davetli olmama rağmen ne yazık ki açılışa gidemedim."

RvP krallık derdine düştü

"İkisi de iyi oyuncular. Uyumlu olmaları gerekiyor. İkisi de bireysel düşündü. 'Ben gol kralı olayım' derdine düştüler."

Daum'un, F.Bahçe'nin iki golcüsü Fernandao ve RvP tespitleri çok tartışılacak: "Hem Fernandao hemde V.Persie çok iyi oyuncular. Burada önemli konu ikisinin yan yana oynamaları veya oynamamaları değil birlikte oynamaları ve uyumlu olmaları gerekiyor. Önemli olan kim daha çok gol atacak değil birbirlerine daha fazla alan açmalarıydı. Bu özel olarak konuşmalarda arttırılmalıydı veya antrenmanda geliştirilebilirdi.

1 NUMARA OLMALARI GEREKİRDİ

Ben inanıyorum ki beraber oynama imkanları vardı ama her ikisi de bireysel düşündü. Ben gol kralı olayım derdine düştüler. Kendisini düşününce ne yazık ki takım etkilendi. Normalde her iki isim aslında Türkiye’nin 1 numaraları futbolcuları olmaları gerekirken ne yazık ki olmadı."

F.Bahçe takım olamadı

"Beşiktaş çok güzel bir performans gösterdi. F.Bahçe bireysel olarak çok daha güçlüydü. Ama F.Bahçe şunu anlamadı ki; bazı dönemlerde ekip olamadılar yani takım olamadılar. Beşiktaş her bölümde 1-2 bölge düşündüğümüz zaman birlik beraberlik ve takım olduğundan dolayı şampiyonluk geldi diyebilirim."

Alex örnek bir lider

"Futbolcunun her zaman sadece gücüne ve kalitesine bakılır ama bazen karakterli olması da son derece önemli. Mesela Alex bu konuda kesinlikle örnek verilebilecek bir oyuncudur. Çok iyi bir lider olduğunu söyleyebilirim."

Pereira kalmalı

"Bir başarı sağlanması düşünülüyorsa süreklilik gerektirir. İlk senede çoğunlukla bütün hedeflere ulaşılmıyor. Bir teknik direktörün bunu başarması gerçekten zor. Uzun süreli çalışırsa bu başarı her zaman gelecektir. Süreklilik bu konuda çok önemlidir. Her sene teknik direktör değiştirilirse bu kesinlikle başarı getirmez. Bu uzun vadeli düşünülmeli."

Yıldırım Fener'i hayatından önde tutar

"Başkanlar işe çok karıştığı zaman futbolcular bunu görüyor ve bu durum takımı etkiliyor, daha  güçsüz duruma düşüyor. Eğer başkan ve yöneticiler teknik direktörün arkasında olurlarsa liderlik daha fazla ön plana çıkar. Aziz yıldırım efsane bir başkandır. Ve bu hiçbir zaman değişmeyecek. İnanılmaz bir futbol bilgisi vardı. Aziz Yıldırım hayatını adamıştı. Tek hayatı F.Bahçe'ydi. Bunun örneği yoktur. F.Bahçe'yi kendi sağlığından bile ön planda tutuyordu."

Kocaman hoca gibiydi

"Aykut Kocaman iyi bir teknik direktördü ve hala iyi bir teknik direktör. İlk kez sportif direktör olarak görev aldı.  Ben hep Aykut Kocaman’a destek oldum. O daha fazla idmanları seyrediyordu. Aslında daha çok teknik direktör gibi davranıyordu. Mesela Türk oyuncular kendi dillerinde olduğu için bana değil zaman zaman ona gidiyordu. Bu algı kirliliği yarattı. Sorun çözme konusunda bile bu karmaşa yaşandı."

Terim Arda-Selçuk üzerine kurmalı

"Türkiye'nin 2016'daki grubu, en zor grup diyebilirim. Eğer Türkiye gruptan çıkarsa büyük sürprizler yapabilir ve hatta Şampiyona’nın gizli favorisi olur. En önemli sorun forvet gibi görünüyor. Şu anki mevcut isimlerin Avrupa tecrübesi yok. Fatih hoca forvet eksikliğini kendi içinden motivasyonla ve tutkuyla çözebilir. Arda Turan tabi ki bir liderdir ama asıl önemli bence Selçuk İnan. Arda-Selçuk ikilisi üstüne oyununu kurmalı."

Fransa'da takipteyim

"Avrupa şampiyonası yaklaştığı için televizyon ve gazetelerden çok sayıda teklifler alıyorum. Oynadığım ve görev aldığım takımlardan çok ilgi var. Turnuva boyunca Fransa'da olacağım ve şampiyonayı izleyerek televizyon kanallarına yorumlayacağım."

Kaynak: Akşam

Etiket: Galatasaray, DaumHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor