21 Mayıs 2018, Pazartesi


> Galatasaray > Cevad Prekazi: Galatasaray'ın kahramanı Sneijder

Cevad Prekazi: Galatasaray'ın kahramanı Sneijder

Aslan'ın unutulmaz efsanesi Prekazi, Yetkin Etkin'e olay açıklamalar yaptı.


05 Eylül 2016 13:10

Cevad Prekazi: Galatasaray'ın kahramanı Sneijder

"Prekazi, Hagi, Sneijder... Benim dönemimde milli takım seviyesinde Türkiye çok gerideydi. Hagi döneminde Türkiye'nin kadrosu dünya üçüncüsü oldu. Şimdi kahraman Sneijder. Galatasaray liderine güvenmeli."

Cevad Prekazi, G.Saray'ın Avrupa ve ligde başarıyı yakaladığı dönemlerde, takım yapılanmasının hep lider oyuncular etrafında şekillendiğini hatırlattı. Efsane oyuncu şimdiki yapılanma konusunda da tavsiyelerini sıraladı: "Prekazi, Hagi, Sneijder öne çıkartılıyor. Her dönemin kadrolarına baktığımız zaman lider oyuncu etrafında bir yapılanma var. Hagi sürecinde iskelet çok iyiydi. Türkiye o kadrosuyla milli takımlar bazında dünya üçüncüsü oldu. Benim sürecimde milli takımlar seviyesinde Türkiye çok gerilerdeydi. Yani arada çok farklar var. Şimdi takımın kahramanı kesinlikle Sneijder olarak ön plana çıkıyor. Galatasaray liderine güvenmeli ve onun etrafında bir takım oluşturmalı.

ŞİMDİ İNSANLARDA O SEVGİ KALMADI

İlk olarak Türkiye’ye geldim. O kadar bana sevgi ve saygı gösterdiler ki ben de hep buna karşılık verdim.  %100 seviyede olmaya çalıştım. Kim resim çekilmek istediyse geri çevirmedim. Benim için hangi takımı tuttuğu önemli değildi. Herhalde bu yüzden beni çok seviyorlardı. Benim için insan olması önemli. Şimdi o sevgi ve saygı ortamı kalmadı. İlk başta sana bunun gösterilmesini istiyorsa önce sen davranmalısın. Benim rahmetli babam şunu söylemişti: 'Dünyada iki tip insan var iyi insan ve kötü insan.'

O VURUŞU BİR DAHA ASLA YAPAMADIM

Ben topa her yerden vurmaya cesaret ederdim. Hatta benim o zaman eşim stadyuma gelmişti. Arkadaşlarda tribündeydi. 'Bu hayvan buradan vuracak mı' derken o hayvan oradan vurdu ve gol oldu. Şunu tekrar söylemem lazım ben aslında bir daha öyle hayatımda vuramadım. Neden yapamadım benim istediğim vuruş olmamasına rağmen gol oldu. Kimse inanamadı. Vuruştan itibaren füze gibi gitti. Ben sonra çok çalıştım ama o vuruşu yapamadım. Monaco maçı tekti.

PSİKOLOJİK OLARAK MAÇI KAZANDIK

Neuchatel Xamax ile oynadığımız ilk maçta çok basit 3 gol yedik. Benim arkadaş otele gelmişti. Ben o zaman söylemiştim. 'Bu maçın rövanşı var ve cehenneme geleceklerdi.' O zaman 'böyle atarsanız 5 yersiniz' demiştim. Biz birbirimize güvendik ve psikolojik olarak kazandık."

TERİM'İ PAŞA SANDIM

"Benim ilk maçımda Fatih Terim’in jübile maçı vardı. Ben çok şaşırdım onu unutmuyorum. Çok ciddi şekilde saygı duyuyorum. İlk olarak paşa mı, cumhurbaşkanı mı diye şaşırdım. Şunu söylememiz lazım. Futbolculuk döneminde çok başarılı değildi ama teknik direktörlük döneminde çok başarılı oldu. Ben bıraksaydım uzay mekiği ile inerdim herhalde. Ama yapmadım. Adnan Polat bana jübile teklif ettiğinde ben kabul etmemiştim hala oynamak istediğim için. Daha sonra düşündüğümüzde olmamıştı. Kariyerim böyle sona erdi."

POLAT 10 YIL KALMALIYDI

"Galatasaray başkanı Adnan Polat olduğunda biz burada buluşmuştuk. Kimseye güvenemiyordu. Ben şaşırdım. Herkes para götürmek için uğraşırken o buna karşı çıktı. Herkes G.Saray başkanı olamaz. Daha önce hep efendiler vardı. Bana göre Adnan Polat 2 dönem değil, 10 yıl başkan olmalıydı. Bence en iyi başkan Adnan Polat. Unutulmaz başkandı. Allah rahmet eylesin Ali Uras da öyleydi."

BU AYIBA SEBEP OLANLAR CEZALANDIRILMALI

Cevat Prekazı, G.Saray’ın Avrupa'dan men edilmesinin büyük bir ayıp olduğunu ve buna sebep olanların cezalandırılması gerektiğini söyledi. İşte Prekazi'nin isyanı: "G.Saray'ın Avrupa’ya gidememesinin asıl sorumluları idarecileri ve yöneticileridir. G.Saray 1905 döneminde kurulmuş bir takım. G.Saray takımında kimler kimler oynadı. Bu takımı bu durumuna getiremezsiniz. Çok ayıp bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu utanç durumuna getirenlerin cezalandırılması lazım. Şimdi gittiler. Arkalarında ne bıraktıklarına bakmak lazım. Bunu yaratanların en ağır şekilde cezalandırılması lazım.

PARASIZ DA ÇALIŞIRIM

Prekazi her zaman G.Saray için gelir. Kalbimin yarısı G.Saray'da. Kalbimi ikiye bölerseniz bir tarafı Partizan diğer tarafı G.Saray'dır. Taraftar olarak çok iyi bir Liverpool sempatizanıyım. Geçmişten bu yana en sevdiğim kulüplerden bir tanesidir. Benim kapım G.Saray'a her zaman açıktır. Her zaman yardım için hazırım. Net olarak söylüyorum parasız da çalışırım."

DENİZLİ YÜZÜNDEN ŞAMPİYONLUK KAÇTI

"Biz üst üste 3. sezon şampiyon olacaktık. Mustafa Denizli yüzünden kaçtı şampiyonluk. Çok ucuz kaybettik. Yarı final daha çok önemsendi."

"Mustafa Denizli G.Saray antrenörü oldu. Ahmet Akcan şahittir. Orada bana neler neler söyledi ona da sorman lazım. Ben Cevad Prekazl'yim. Kötü günde iyi günde hep aynı oldum. O zamanlar çok bozulmuştum. Artık kötü günleri unuttum. Her zaman hırslı oldum ve 'Mustafa Denizli 1 numara' deniliyordu. Alp Yalman zamanında beni etkilemek istediler. Üstünden vakit geçti. Daha sonra Aziz Yıldırım ve F.Bahçe buraya Belgrad’a geldiler transfer yapmak için. Bende onlara yardımcı oldum. Kezman-İliç aklımda kalmış.

KÖTÜ DAVRANANI YAKARIM

Ben hep aynıyım. Bana kim iyi yaklaşıyorsa ona üç adım atarım. Kim kötü davranıyorsa ben daha kötüsünü yaparım. O dönem Mustafa Denizli yüzünden lig şampiyonu olamadık. O kaybetti şampiyonluğu biz değil. Biz o sene de banko şampiyon olurduk. Yarı final çok daha fazla önemsendi."

ADINI DUYMAK İSTEMİYORUM

“Alp Yalman bana kötü şeyler yapmak için çok çalıştı. Bir zamanlar tesislere girme yasağı bile getirmişti. 'Eskileri unuttum' diyebilirim. Ama artık onun ismini bile söylemek istemiyorum."

BEŞİKTAŞ'I MARIO GOMEZ UÇURDU

"Bruma gitseydi, G.Saray için çok önemli kayıp olurdu. Çünkü şu anda en iyi oyuncusu konumunda ve kesinlikle bırakılmamalı. Kadrosu geniş olan takımların şampiyonluk yarışında şansı daha fazla olacak. Beşiktaş takımında geçen sene Gomez olmasaydı hayatta şampiyon olmazdı. Şenol Güneş milli takımda üçüncülük aldı. Beşiktaş'ı şampiyon yaptı. Şenol Güneş müthiş bir hocadır."

BİR TELEFON YETER

"Scouting nasıl erken keşfedemiyor çözemiyorum. Hala aklımda Ambrabat kaldı. Bruma iyi oyuncuydu ama kiralık olarak verildi. Eskiden Ribery hatası yapıldı. Sırbistan’da çok ciddi bir potansiyel var. 15.16 yaşında çocuklar bir telefon etseler yeter. Cevad Prekazi maddiyata asla bakmaz. Ben her zaman G.Saray'ın şampiyon olmasını isterim. Hatta Avrupa’da başarılı olması gerekir. Ama bunun için iyi bir sistemin kurulması gerekiyor... Galatasaray'ın gerçekten çok büyük potansiyeli var. Ama kullanılmıyor."

TÜRKİYE İKİNCİ VATANIM

"Son yaşanan krize bakarsanız çok üzülüyorum. 70’li yılları hatırlıyorsunuz. Çok büyük bir karmaşa vardı. Şimdi inşallah tekrar bu günler yaşanmaz. Ben her şeyi takip ediyorum. Ben onlarla beraberim. Benim ikinci vatanım Türkiye’dir. Benim kalbimin bir parçası Türkiye’de. Bütün taraftarlarda gelip beni görüyorlar. Çoğu beni buluyor."

SAVAŞ DÖNEMİ 1 KİŞİ BİLE ARAMADI

"92 senesinde ani bir kararla savaş dönemi varken ayrıldım. Vatanım parçalanırken kalbim de parçalandı. Bana biri 'kal' demedi. Savaş başladı burada. Bombalar patlarken beni G.Saray'dan kimse aramadı. Roketler atılıyordu bana kimse telefon açmadı. Unuttular."

EREN ÇOK İYİ TRANSFER

"En son G.Saray-Beşiktaş maçını izledim. Şu anda G.Saray'ı izledim ve beğendim. En son Eren Derdiyok’u çok yerinde bir transfer olduğunu düşünüyorum. Geç bile geldiğini düşünüyorum. Leverkusen sürecinden bu yana iyi oynuyor."

MUSLERA'YA YEDEK ŞART

"Bana göre Selçuk İnan yıllardır süper futbol oynuyor. Burak Yılmaz’ın yerini Eren'in doldurduğunu düşünüyorum. Tolga Ciğerci’de Bundesliga’dan geldi. Orada torpil asla işlemez. Orta sahaya, savunmaya ve hatta Muslera’nın arkasına kalecide şart görünüyor."

RIEKERINK İYİ İŞLER YAPIYOR

"Teknik Direktör Riekerink'i çok tanımıyorum ama iyi işler yapıyor. Hollandalılar'dan kötü antrenör kolay kolay çıkmıyor. Mühim olan G.Saray'ı başarılı yönetmesidir."

BEN YUVAYA DÖNDÜM

"Ben 1-2 sene evvel G.Saray'dan teklif aldım. Ünal Aysal döneminde görüşmüştük. Ama daha sonra olgunlaşmadı. Şu anda Partizan takımında 99 doğumlu futbolcuların antrenörüyüm. Burada her zaman yetenekli çocuklar var. Şu anda evime döndüm ve çok mutluyum."

TESİSLER MÜTHİŞ AMA OYUNCU ÇIKMIYOR

"Türkiye'de hep klas futbolcular isteniyor ama yıllardır G.Saray alt yapısından ne yazık ki kimse çıkartılamıyor. En son Arda Turan ve Emre Çolak dışında saymakta zorlanıyoruz. Altyapılarda bir program yapılmalı. Burada en önemlisi kalifiye antrenör çalışması lazım. Bence en önemli eksik bu. Türkiye çok büyük bir ülke tesisler müthiş imkanlar mevcut ama oyuncu çıkartılamıyor. Partizan-Kızılyıldız’dan gelecek oyunculara bakarsanız büyük fark var. Bunlar düzelmeli."

Kaynak: AkşamHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor