21 Nisan 2018, Cumartesi

> Ali Gürel > Bu takım 4-3-3 sistemi ile OY-NA-MAZ
Ali Gürel

Bu takım 4-3-3 sistemi ile OY-NA-MAZ

29 Ağustos 2016 14:06

Gerek Başakşehir, gerekse de Grasshoppers maçları sonrası yazılarımızda, “..İSRARLA FENERBAHÇENİN ORTA SAHASINDA ADETA MADEN gibi bir boşluk var, hadi bu madeni de geçelim, OYNATACAK OYUNCUSU YOK” dedik ama dinleyen kim?


Bir kez daha tekrarlayalım, bu söylediklerimizi görmek ve yazmak için, ULEMA OLMAYA DA GEREK YOK, İLK ONSEKİZ’E bakmak yeterli..

Peki Fenerbahçe’nin bariz sırıtan eksiklerini nelerdir? Gelin tek kek sıralayalım:

1- Bu takım 4-3-3 sistemi ile OY-NA-MAZ.. Bu sistemde inat etmek, hem yarışta ERKEN HAVLU ATMAK, hem de HOCANIN BİLETİNİ ERKEN KESMEK, gibi reel sonuçlar DOĞURUR..

2- Bu takımın ihtiyacı şu an için Musa Sow değil.. Elde üç forvet (Fernandao-V.Pesie- Emenike) varken var iken, Sow’ a yıllık en az 3 milyon Euro verip, onu veya bu üçlüden en az ikisini, adeta kulübeye mahkum edecek olmak da, doğru bir hamle değil..

3-Defansa alınan Neustadter-Skrtel ikilisinden tandem yaratmak da, maalesef akıllı bir seçim değil.. Çünkü; her ikisinin de KAFA TOPUNA ÇIKMAKTA, dahası da havadan gelen ortalara çıkıp almakta bile, büyük sorunları olduğu aşikar.. Peki ama; o zaman geçen sezon kafa toplarında %76 başarı ile oynayan, B.Alves neden gönderildi?

4- M.Topal ve Ozan dışında ön libero da oynayacak 3. Oyuncu kadroda YOK.. Kimsenin Beğenmediği Josef De Souza’ ya bile razıyım.. Bonservisine 6 Milyon Euro verilerek transfer edilen Brezilyalı acaba nerede? Sakat mı? Değil.. Cezalı mı? Değil..

5- O halde; bu kadro zafiyeti içerisinde, üstelik M.Topal’ ın cezası dikkate alındığında, Josef de Souza’nın yedek kulübesinde bile yer bulamamasının nedeni nedir? Mecburiyet karşısında, Neustadter den ÖN LİBERO yaratmak da neyin nesidir?

6- Volkan Şen- Alper- Stoch aynı özellikte olan oyuncular.. Hadi Stoch bir derece diyelim.. Zaman zaman orta alana kadar gelip, rakibi kovalıyor, yani orta alandaki boşluğu doldurmak için, rakip hücumlarda geri geliyor.. Peki ama Volkan ve Alper’ i kanada attığınız zaman bu ikili, rakip hücumlarda, orta alana gelip destek veriyor mu? Hayır.. Ayrıca sezon başında yapılan hazırlık maçlarında hiç yer alamayan bu ikiliye, 4-3-3 ısrarı uğruna, ilk on birde yer vermek doğru mu?

7- Caner ve G. Gönül’ ü elden çıkartıp, sıfıra kadar inip kanat ortası yapamayan Van Der Viel- H.Ali ‘de israr niye? Geçen sezon Gökhan ‘ın oynamadığı maçlarda onu pek aratmayan ŞENER ile İ. KÖYBAŞI ne zaman forma şansı bulacak? Bu ikilinin yapacakları kanat ortaları ile rakip defansın yerleşimini bozacakları ve pozisyon hazırlayacaklarına hiç kuşku yok.. O halde?

8- Forvette şans bulan, Volkan ve Alper hem formsuz, hem de maç eksikleri var.. Stoch ise, şimdilik idare eder ama, devamlılık gösterebilecek mi? En uçta oynayan

Emenike, malum boş alan oyuncusu.. Önünde geniş alan bulamadığı sürece, rakip defansın içerisinde boğulup gidiyor.. Onun yedekleri V. Persie ile Fernandao hali hazırda hem dağınık, hem de kanat ortaları gelmediği sürece BIRAKIN GOL ATMAYI, TOPLA BİLE BULUŞAMIYORLAR..

Maça geçersek..

S. Ligin potansiyel düşme adaylarından Kayseri’ nin, hocası H.Kutlu maça çıkmadan önce, anlaşılan o ki; sadece Fener’in Başakşehir maçını izlemiş.. Hepsi o kadar.. Taktiksel açıdan takımına hiçbir ekstra uyarıda bulunmaya gerek bile duymamış..

Peki ama Hakan Kutlu ne yaptı?

Dörtlü Defansının önündeki göbeği çift ön libero ile kapattı.. Önüne üçlü orta sahayı (özellikle de sağ kanada hızlı hücum yapabilme özelliği olan Welliton’u) yerleştirip, en uca da Nakulma’yı monte edip işi bitirdi.. İşte bu kadar basit..

Nasıl mı?

RAKİP İSTER KAYSERİ, İSTER BAŞKASI OLSUN HİÇ FARK ETMEZ.. Fener’ e karşı oynayan her takım, orta alanı kalabalık tutup, özellikle göbeği de iyi kapatınca, Fener’ in gol atması zaten mucizeye kalıyor.. Hele ki; oyunu tümüyle kendi yarı alanında kabul edip, rakipten dönen topları alabiliyor HIZLI HÜCÜMA KALKABİLİYORSAN, en az bir puan cepte..

Hatta; biraz da hakem veya şans faktörü yardım ederse, (SEYİRCİNİN BOŞ BIRAKTIĞI TRİBÜNLERİ DE DİKKATE ALIRSAK) Kadıköy’ de oynamak da fark etmez, üç puanı bile KAPIP GİTMEK, İŞDEN BİLE DEĞİL..

Çünkü; Fenerbahçe gibi şampiyonluğun en iddialı takımı, rakibin göbeğini, kısa ama isabetli paslarla açamıyorsa, elinde çok kaliteli, yani Alex tarzı ON NUMARASI YOKSA, sıfıra kadar inip kanatların kullanılması H.Ali ve V.der Veil’e kalmışsa, RAKİBİN PUAN ALMASI DA, işte bu kadar kolay oluyor..

İlk gölü; duran topta Fener defansının bariz yerleşim hatasından bulan Kayseri; ilkinin kopyası olarak ikinci gölü de bulunca, Dk. 38 de kırmızı kart gören Kjaer’in, takımını bir kişi eksik bırakması sonucu, rakibinin üzerine biraz daha cesaretle gidebilseydi, Fenerbahçe’yi Alper’in SON DAKİKA GOLÜ BİLE KURTARAMAZDI..

Hele ki; Volkan’ın bacak arasından geçen üçüncü golü atan Umut’un, bu pozisyon öncesi Fener defansının içine topla girdikten sonra yaptıklarını görünce, inanın kendime bir an için, acaba bu takım Fener mi diye sormak geldi..

SON SÖZ: ADVOCAAT’ IN BU KADRO İLE 4-3-3 İNADI, BU SEZONUN kesin olarak KAYBINA NEDEN OLUR.. Buna en ufak şüphemiz yok.. Ama; transferin son günlerinde bu kadroya iki tane orta saha oyuncusu alınmazsa da, faturayı tek başına hocaya kesmek adaletli olmaz..En Son Dünyadan ve Avrupadan Futbol Haberleri