18 Haziran 2018, Pazartesi

> Ali Gürel > Bu Fener'i her takım yener...
Ali Gürel

Bu Fener'i her takım yener...

12 Eylül 2016 00:13

Ligin ilk üç haftasında tüm maçlarını İstanbul’ da oynamasına rağmen, Fenerbahçe’nin, SADECE TEK PUAN ALMASI, Türkiye ligi tarihinde YENİ BİR REKOR(!)..


Ligin ilk üç haftasında tüm maçlarını İstanbul’ da oynamasına rağmen, Fenerbahçe’nin, SADECE TEK PUAN ALMASI, Türkiye ligi tarihinde YENİ BİR REKOR(!)..

Bu rekorun FATURASINI DA BİRİLERİNE KESMEK GERECEK ELBETTE..

Faturanın kime kesileceğini tartışmaya açmadan önce, Aysberg’in  görünmeyen yüzüne bakmak ve çöküşün sebeplerini iyi irdelemek gerek..

FENER NEDEN BU HALE GELDİ?

Şampiyonlar Ligi ön elemesini geçemeyen takımın, Perreira yoluna devam etmemesi DOĞRU KARAR..

AKABİNDE DİCK ADVOCAAT’ IN GÖREVE GETİRİLMESİ KARARI DA DOĞRU..

PEKİ AMA, YANLIŞLAR NEREDE?

HEMEN SIRALAYALIM;

HOLLANDALI HOCA, TÜRKİYE’ DE HİÇ ÇALIŞMIŞ MI? HAYIR!

TÜRKİYE LİGİNİ BİLİR Mİ? HAYIR!

ÇALIŞTIRDIĞI TAKIMIN FUTBOLCULARINI TANIR MI?

V.Persie ve Van Der Wiel hariç, tabii ki, HAYIR!

O HALDE; KENDİ TAKIMININ OYUNCUSUNU BİLE TANIMAYAN HOCA DAN MUCİZE YARATMASINI BEKLENEBİLİR Mİ? BENCE BU SORUNUN CEVABI DA HAYIR..

Bana şimdi hiç kimse kalkıp da, “hoca dünya çapında klasını kanıtlamış bir teknik adam, bu sorular vız gelir” tarzında edebiyat yapmasın..

ÇÖZÜM BELLİ…

ADVOCAAT’ IN YANINA YERLİ YARDIMCI ŞART, YOKSA BU İŞİN SONU HÜSRAN..

Hoca adayı kimler olur sorusunun cevabını doğrudan verecek kişi ben değilim..

Ancak; scout ekibinde yer alan, Kemalettin- Müjdat veya Saffet Akbaş ‘ dan birinin olamayacağı kesin..

Bir sonraki haftanın rakiplerinin oyun şablonunu analiz edebilecek, AYRICA
hocaya gerek Süper Lig’de mücadele eden takımların yapısını anlatabilecek, gerekse de kendi kadrosunda yer alan sporcuları, daha çabuk tanımasını SAĞLAYACAK BİR YERLİ YARDIMCI, HEMEN DERHAL, HATTA EN GEÇ YARIN İŞ BAŞI YAPMAZSA, BU İŞİN SONU HÜSRAN…

GELELİM YÖNETİMİN KADRO MÜHENDİSLİĞİ HATALARINA..

1-Sezon başında kiralık stoper Ba’ nın yanı sıra, Alves ve Kadlec’ i yollayıp, Skertel ve Neustadter’ i alan yönetim, acaba her ikisinin de aynı tarz oyuncular olduğunu, YANİ gönderilenler den hiçbir fazlasının olmadığını, HATTA Skertel’in Şenol Hoca’dan ( çok ağır olması nedeniyle) VETO YEDİĞİNİ BİLİYOR MUYDU?

Bu sorunun cevabını da doğrudan yönetime bırakıp devam edelim.. 

2- Orta alandaki oyuncu eksikliğini görmezden gelip, sürekli forvet transferi yapan, yedek Kulübesinde her maç, asgari 3 forvet beklerken üstüne bir de, Sow’u alan, ancak her nedense, ön libero mevkiini yedeği olmadan M. Topal’a teslim eden yönetimi, bu konuda yönlendirenler acaba KİMDİR?

3- Sahada bırakın mücadele etmeyi, KOŞMAKTAN ACİZ V.PERSİE ‘NİN KADRO DIŞI KALMASI İÇİN, sakat veya cezalı olması mı gerekir? 

Yazımın başlığını “BU FENER’İ HER TAKIM YENER” şeklinde attım..

Neden mi?

İlk üç maçta dikkat ettiyseniz tüm rakipler, araya kopya kağıdı koymuş gibi, AYNI ŞABLON DA OYNADILAR..

Nasıl mı?

Orta alanı defansa yakın oynatıp, ALAN DARALTAN, Rakipten dönen ikinci topları da kaparak çabuk hücuma çıkan HER TAKIM, BULDUĞU POZİSYONLARI DA DEĞERLENDİRDİĞİ SÜRECE, Fener’i rahat yenerdi..

Nitekim Alper son dakikada golü atmasa, Fener az kalsın üçte sıfır çekecekti..

Bursa maçında, Fener’in topla oynama yüzdesi %74, Bursa’ nın ise %26 civarında kaldı..

Bu rakamlar neyi ifade ediyor? Hiçbir şeyi..

Çünkü bilindiği gibi, topla fazla oynayan değil, gölü atan PUANI ALIYOR..

Nitekim; Bursa’da dün akşam asla bu şablonun dışına çıkmadı..

Sadece DEFANSINI SAĞLAM TUTTU.. Orta alanda boşluk bırakmadı.. Hücuma iki kez çıktı.. Bir tanesi GOL OLDU..

Oh ne ala vâlâ..  Üç puanı kaptı ve kaçtı..

Peki ama Fenerbahçe ne yaptı?

İlk 45 dakikada HİÇ BİR ŞEY.. Sadece eveledi geveledi.. Ne hücumda üstünlük kurabildi, ne de orta alanda.. İkinci yarı da ise, yapılan değişiklikler sonucu, adeta tek kale oynadı, bir topu direkten döndü, rakip takımın kapanan defansını açacak çareleri üretemedi..

Bunun üzerine, bir de ilk on bir seçiminde yapılan hatalar eklenince, SONUÇ yine HÜSRAN oldu..

Şimdi yeri gelmişken yine uyaralım..

1-Bu takımın sağ beki VanDer Wiel,  sol beki de H. ALİ  O-LA-MAZ..

Caner dün çıktı 10 yıllık Beşiktaş lı gibi top oynadı.. Peki ama H.Ali ile Hollandalı ne yaptı? Sıfıra inip arka arkaya 3 kanat ortası bile yapamadı.. FORMA DERHAL ŞENER- İSMAİL İKİLİSİNE VERİLMELİ..

2-Lens’ e verilen avuç dolusu para umarım sokağa atılmamıştır.. Sonradan oyuna giren Stoch’ tan farkı var mı? Bence yok.. O HALDE NEDEN ALINDI ANLAMAK ZOR..

3-Bu takım tek forvetle oynadığı sürece, ON numara mevkiinde zorunlu olarak SALİH OYNAR..
Çünkü; Alper o mevkiin oyuncusu değil..  Devre arası transfer yapılana kadar, Salih’ in alternatifi olarak ancak, zorunluluktan İDARE EDER..

4- Bursa’ yı kaçarcasına terk eden BATALLA, geçen sezon devre arasında F.Bahçe’ ye teklif edildiğinde ALMAYAN YÖNETİM, şimdi on numara bulmak için ne kadar dünya turu yaparsa yapsın, bakalım sonuç alabilecek mi, diye sormadan bir hususun altını çizmeliyiz..

Madem ki, mevcut kadro da LİDER VASIFLI on numara yok, o zaman 4-4-2  ye dönüp, çift forvetle oynamak zorundasın.. Öndeki ikili de, Sow- Fernandao ikilisi sakatlık olmadığı sürece, TEK ÇÖZÜMDÜR..

Son Söz: Advocaat’ın YANINA, ACİLEN, HATTA EN GEÇ YARIN, YERLİ BİR YARDIMCI HOCA GETİRİLMEZSE, ayrıca kadro içerisinde CİDDİ BİR REVİZYON yapılmazsa, SONUÇ HÜSRAN değil KABUS OLUR.. Bizden söylemesi..