23 Haziran 2018, Cumartesi


> > Beşiktaş için hayırlı oldu

Beşiktaş için hayırlı oldu

Böyle bir başlığı atmamdaki sebep elbetteki bir gariban tesellisi değil.


Kazanan her zaman haklıdır ki, Galatasaray’ı tebrik etmek gerek. Beşiktaşın her anlamda istatistiksel olarak üstün olduğu maçta Galatasaray’a karşı kaybetti. Penaltılara gelindiğinde taraflı tarafsız herkes Muslera avantajı ve rakip takımın tecrübesi ile bu işe yakın olduğunu kabul etti. Haklı da çıktılar.

Şenol Hoca neredeyse yedek denilecek bir kadro ile sahaya çıktı. Eğer kupa alınsaydı tehlike gözükse bile üstü örtülecek ve transferler daha da gecikecekti. En az 5 oyuncunun lig içerisinde değişeceğini hesap edecek olursak 3 net gol pozisyonu ve verilmeyen penaltı ile Kupa kaybedildi. Lig ve şampiyonlar ligi öncesi bazı gerçekler iyi görülmeli ve tedbirleri alınmalı.

Oğuzhan Sosa’ya alternatif olamaz

Oğuzhan’ın esas mevkisi oyun kurucu yani Sosa’nın yeri fakat geçen senede aynı senaryo yaşandı şans verildiğinde orada oynayamadı. Sosa’nın arkasında Atiba’nın yanında oynadığı sahte ön libero mevkisi Oğuzhan’ın esas yeridir. Kendini orada buldu. Kesinlikle ve kesinlikle eğer Sosa gidecekse onun yerine alternatif doğru bulunmalı. Oğuzhan kaldıramaz bunu ve Beşiktaş şampiyonluktan olur. Görüldü ki, Tolgay hala hazır değil. Şampiyonlar ligi maçlarında iyi bir alternatif oyuncu olabilecekken ona da Sosa’nın alternatifi gözüyle bakılmamalı.

Cenk bu yüzden yedek kalacak

Geçen sene hep baskıyı kaldıramıyor diyordum. Geçen sene ligin ikinci yarısı Quaresma ve Sosa ile birlikte fark yapan oyunculardan oldu. Kesinlikle ve kesinlikle 1. Santrafor olarak yola çıkılamaz hatta Eto gibi bir yıl oynayabilecek bir alternatif varken 2. Santraforluğu bile tartışılır. 3 net pozisyonda bitirciliğinin Şampiyonlar liginde büyük sorun olacağını gösterdi. Sonradan giren oyuncu olmaya devam eder. Çok çalışkan, iyi niyetli, yalnız kalmasına rağmen pes etmiyor. Ama atamadığı özellikle de 89 ve 91 deki pozisyonlardabu takımın derhal A kalite bir santrafora ihtiyacı olduğunu bas bas bağırdı. Gerekirse Gomez’e 1 milyon Euro ekstra cep harçlığı verilmeli takıma getirilmeli, takımı istemeyen herkesin gitmesi taraftarıyım fakat Şenol Hoca ısrarla tutulsun diyorsa e bildiği bir şeyler elbetteki var. Şampiyonluğun en büyük şifresi idi Sosa ve Gomez.

Tosic ve Necip takımın yedekleri

Tosic çalışkanlığı ve iş disiplini ile Necip te altyapıdan gelmenin avantajı ile iyi birer yedek olur. Elinde hiç imkan yoksa oynatılmalı. Yetenekleri kısıtlı ama bu takımın böylelerine ihtiyaçları var. Geçen sene Gençlerbiriliği, Mersin, Trabzon gibi birkaç maçta çok katkıları oldu. Ama zorlamamak lazım. Tosic bir sol olamaz. Şampiyonlar liginde zorlanırsa büyük facia olur. Bu maça stoper başlamalıydı. Adriano ilk 11’de olmalıydı. Tosic kaç kere ileri çıktı bir tane düzgün tutan ortası olmadı. Bütün topları ezdi. Necip’in zamanlama hataları ortada. Necip yedek olmalıydı. Biraz daha zorlanırsa bu ikili takımdan gidecekler listesinde en başa çıkarlar.

Lig öncesi bu tokat takımı kendine getirir

Şu anda Beşiktaş yönetimi artık hamlelerin hızlanması gerektiğini daha iyi gördü. Bu tokat rehavetten uzak tutacak. Çünkü ligin ilk haftaları alınacak seri galibiyetler gidişat için çok önemli ve bu süreç için 5-6 oyuncun takımda değişmesi gerektiğini net şekilde gösterdi. Gökhan Gönül, Sosa, santrafor, stoper hatta kaleci bir takımın yarısından bahsediyoruz. Penaltı kullanılırken Oğuzhan, Cenk stresleri yüzlerine yansıyordu. Takımı sahada mental anlamda da taşıyacak, soğukkanlı oyuncuların varlığı başka bir şey.

Bruma meselesi

Yetenekli mi? Kesinlikle, potansiyel var mı? Kesinlikle fakat ligde kapanan takımlara karşı kendini gösteremeyecek. Takımdan kopuk oynuyor. Boş alan bulamadığında çok etkisiz, güçsüz ve kırılgan. Hala genç ve piyasası var. Bence beklenen patlamayı yapamayacak. Birkaç yıl önce Pogba’dan sonra turnuvanın 2. en iyisi seçilmişti. Pogba bugün nerede, Bruma nerede, Galatasaray piyasası hala varken satmalı 6-7 milyon Euro ve üzerine, çünkü açık alan oyuncusu ve Türkiye liginde Galatasaray öne geçemediği maçlarda derbiler hariç istediği alanları bulamayacak. Bütün maç didindi Bruma, çok dikkat çekti. Fakat sonuç? Bu açıdan Bruma meselesinde fazla göklere uçulmamalı.Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor