20 Nisan 2018, Cuma

> Serkan Bayar > Beşiktaş cesur olmak zorunda
Serkan Bayar

Beşiktaş cesur olmak zorunda

16 Ağustos 2016 01:34

Geçen sezonun şampiyonu Beşiktaş lige defansif krizle girecek.


Geçen sezonun şampiyonu Beşiktaş lige defansif krizle girecek. Birinci sınıf bir stoper alamayan siyah-beyazlıların Marcelo-Omeruo ile herhangi bir Şampiyonlar Ligi maçında ne durumlara düşeceğini hayal bile edemiyorum.

Benim için Sosa'nın gitmesi veya Gomez'in dönmemesinden çok daha önemli.

Kimleri aldı Beşiktaş; Gönül ve Adriano. Defansif yönü zayıf, hücum yönü iyi iki bek. Lig önemliyse sorun yok, ama Şampiyonlar Ligi'ni düşünüyorsa Beşiktaş taraftarı; düşünmesin.

Bir de kale konusu var. Kaleciler için yıllık ödenecek toplam rakam 4 milyon Euro'dan fazla. İyi bir kaleciye 2.5 milyon Euro ödeyip, yedeğine de 600-700 bin Euro ödenseydi, en azından birinci sınıf bir kalecileri olurdu. Tribünde oturtulacak Boyko veya Fabri için neden 1 milyon Euro ödenecek biri bana bunu anlatsın.

Kiralık gittiği Mallorca'da 3 maçta bile 90 dakika oynayamayan Aras'ın da neden alındığı hakkında bir fikrim yok. Soruyorlar da...

Beşiktaş taraftarı Şampiyonlar Ligi'ni düşünmüyorsa, Oğuzhan 10 numara, Tolgay ile Atiba arkasında bu işi götürür. Veli Kavlak da gelince sıkıntı azalır. Ama O Oğuzhan, öyle Fikret Orman'ın dediği gibi "şapkadan tavşan" çıkaracak 10-15 milyon Euro'luk oyuncu değil. Olur mu, zor. Fazla mı dürüstüm?

O yüzden amaç Şampiyonlar Ligi'yse kusura bakmayın Sosa'nın da yetmeyeceği gün gibi aşikar.

Zaten bu yüzden Gomez, "Şampiyonlar Ligi'nde 0 puan çekmek istemiyorum" diyerek kızdıracak sözler etmişti. Maalesef haklıydı. Ama Gomez'in şapkası önündeyken kendisine de bakması gerekiyor. Acaba Devler Ligi'ndeki o defansların karşısında kaç kere topu dürtebilirdi.

Bundan sonra ne olacak?

Adı geçen Sakho gibi birinci sınıf bir stoper alınması zorunlu.

Sosa giderse, onun gibi sadece önde durup ara pası atacak değil, savaşabilecek ön liberoları da canından bezdirecek kadar gezgin bir isim lazım. Aklıma gelen isimse Juventus'taki Pereyra oluyor hep...

Bir de santrafor... ama kim olur? Keşke Balotelli olsa. Diyeceksiniz ki deli. Kusura bakmayın da, akıllı olsa zaten şu anda Mourinho ile Guardiola onun için yumruklaşıyor olurdu. Gelse ne olur... ne mi olur? Yüzde 90 barda kavgaya karışır. Yüzde 60 ilk devre bitmeden kadro dışı kalır. Yüzde 30 kendi takım arkadaşları ile kavga eder. Yüzde 5'de taraftarlar bir bağ kurar. Nouma'yı bile adam eden camianın desteğini alır. O zaman ne mi olur? Beşiktaş, Devler Ligi'nde çeyrek final oynar. Ligi 5-6 hafta kala şampiyon tamamlar. Avrupa basını Beşiktaş ve Balotelli'den bahseder. Sezon sonunda da Inter, Milan, City ve Bayern'den minimum 20 maksimum 35 milyon Euro'luk teklif gelir.

O zaman Gökhan Töre de kalmalıydı... mı? Yok bence kalmaması iyi oldu. Çünkü şımartılacak, hadi bu da orada burada vurulsun, kavga etsin, olay çıkarsın denecek kadar yetenekli değil.