23 Nisan 2018, Pazartesi


> Diğer Sporlar > Bakü sokakları Formula 1'e hazırlanıyor

Bakü sokakları Formula 1'e hazırlanıyor

Formula 1 takvimine ilk kez giren Azerbaycan'da hazırlıklar sürüyor.


26 Nisan 2016 15:44

Bakü sokakları Formula 1'e hazırlanıyor

Formula 1 Dünya Şampiyonası takvimine ilk kez giren Azerbaycan Grand Prix'sinin startına 2 aydan az bir süre kala, hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

Azerbaycan'ın 17-19 Haziran tarihlerinde ilk kez ev sahipliği yapacağı yarış öncesinde, hafta sonu boyunca piste dönüştürülecek başkent Bakü sokaklarında bir taraftan çevre düzenlemesi yapılıyor, bir taraftan da pistin geçeceği yollara yeniden asfalt dökülüyor. Başkentin ünlü Azadlık Meydanı'nda ise 300 metrelik "pit stop" alanı inşa ediliyor.

Formula 1'in Azerbaycanlı organizatörü "Baku City Circuit" şirketinin İletişim ve Pazarlama Direktörü Nigar Arpadarai, hazırlıkların son durumunu anlattı.

Arpadarai, çalışmaların plana uygun devam ettiğini ve hiçbir aksama yaşanmadığını bildirdi. Sokaklara, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) standartlarına uygun asfalt döküldüğünü belirten Arpadarai, "Asfalt çalışmalarının yüzde 90'dan fazlası tamamlandı. Mayıs sonundan itibaren bariyer ve tribün çalışmaları başlayacak." diye konuştu.

Yarışta Azerbaycanlı 5 bin gönüllü ile yine bini Azerbaycanlı bin 300 pist görevlisinin görev yapacağını söyleyen Arpadarai, gönüllü ve görevlilerin eğitiminin de devam ettiğini aktardı.
Biletlerin 2015'in aralık ayından itibaren satışa çıkarıldığını hatırlatan Arpadarai, "30 bin koltuklu, 10 bin ayakta seyirci için bilet satılması bekleniliyor. Azerbaycan vatandaşlarına yüzde 20 ile 40 arasında indirim uygulanacak" dedi.

Ünlü şarkıcılar konser verecek

Bilet alanların yarış dışında diğer etkinliklere de katılabileceğini söyleyen Arpadarai, üç günlük yarış süresinde İspanyol şarkıcı Enrique Iglesias ile ABD'li sanatçılar Pharrell Williams ile Chris Brown'un konser vereceğini de paylaştı.

Kale duvarları, Kız Kalesi gibi tarihi mekanların Bakü pistine özgünlük kazandırdığını ifade eden Arpadarai, bu mekanların zarar görmemesi için tüm güvenlik önlemlerinin alınacağını kaydetti.

"Azerbaycan çok şey kazanacak"

Yarışma sayesinde her şeyden önce ülkenin tanıtımının yapılacağını vurgulayan Arpadarai, şunları söyledi:

"Formula 1 Azerbaycan'a çok şey kazandıracak. Yarışlar 187 ülkede yayınlanıyor ve yılda 500 milyon kişi tarafından izleniliyor. Yabancı kanallarda ülke tanıtımı yapmak için milyonlarca para harcamak gerekiyor. Şimdi ise birçok ülkenin televizyon kanalında Bakü'yü canlı gösterecekler. Formula 1'in büyük taraftar kitlesi var. Yarış haftası tüm hizmet alanlarında büyük canlanma yaşanacak ve ekonomimize katkı sağlanacak."

Azerbaycan Grand Prix'sinin startı, Azadlık Meydanı'ndan verilecek. Hazar Denizi'nin kıyısındaki caddeden geçecek araçlar, tarihi İçerişehir'in etrafını turlayacak ve yine Azadlık Meydanı'ndaki bitiş çizgisine varacak.

Yaklaşık 6 kilometre mesafe katedecek F1 otomobilleri, saatte ortalama 208 kilometre hız yapacak. Araçların sürati, düzlüklerde 340 kilometreye kadar çıkacak. Pilotlar, 20 zorlu virajı bulunan pistte 51 tur atacak.

Formula 1 ile 10 yıllık anlaşması olan Azerbaycan, ilk 5 sezon Formula 1 Dünya Şampiyonası takviminde yer alacak.

Etiket: Azerbaycan Grand Prix Formula 1 Dünya ŞampiyonasHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor