24 Nisan 2018, Salı


> Fenerbahçe > Aziz Yıldırım, Pereira kararını açıkladı

Aziz Yıldırım, Pereira kararını açıkladı

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Vitor Pereira'nın seneye takımda kalacağını açıkladı.


05 Haziran 2016 11:25

Aziz Yıldırım, Pereira kararını açıkladı

Aziz Yıldırım, 1 sene daha sözleşmesi olan teknik direktör Vitor Pereira'yla gelecek sezonda yola devam edeceklerini dile getirdi.

Pereira'yla iki kez konuştuklarını anlatan Yıldırım, "UEFA kurallarına uyarak transferler yapacağız ya da içerideki oyuncularımıza yüksek bonservis verirlerse transfer yapacağız. Pereira'yla iki defa konuştuk ve kendisiyle devam edeceğimizi söyledik. Kendisi de transfer listesini verdi. Harcamak üzere 10 milyon avro bütçemiz var. Yeni kaynak oluşturabilirsek yaparız. Gerektiği kadar kaynak oluşturacağız. Benden sonrakilere cezalı bir Fenerbahçe bırakmak istemiyorum." şeklinde konuştu.

"Borçlandık"

Yıldırım, UEFA Kulüp Finansal Kontrol Komitesi'nin, finansal fair play kriterlerine uymadığı gerekçesiyle sarı-lacivertli kulübe verdiği kadro kısıtlaması ve para cezasıyla ilgili de bilgi verdi.

Kulübe 1998 yılında başkan olduğunda 16 milyon bütçenin bulunduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bugün 200 milyon dolarları aşan bir bütçemiz var. Borçlanmadan büyüyemezsiniz, doğrudur. Borçlandık. Fenerbahçe başından 2011 yılında geçen kumpas operasyonlarına rağmen dimdik ayakta durdu. UEFA'yla görüşmeler yaptık finansal kriterlerle ilgili. Diğer kulüpler gibi UEFA'yla bazı anlaşmalar yaptık. Kulüpler batmaz, kulüpler büyüktür. Bu yıl UEFA'yla 2015-16 sezonu için en fazla eksiğimiz 30 milyon avro olacak diye anlaşma yaptık. Bunu 22-23 milyon avroyla kapatarak gelir-gider tablosunu tutturduk. 2016-2017'de 20 milyon avro gelir-gider olacak. 2017-2018'de 10 milyon avro, daha sonra bu tablo sıfır olacak. Bu tutarları geçersek sezonlar için sırasıyla 2, 2 ve 1,5 milyon avro ceza ödeyeceğiz. Yıl sonu zararı da 2015-2016'da 50 milyon, önümüzdeki sezon 30 milyon avro, 2017-2018'de 20 milyon avronun üzerine çıkarsa o zaman finansal kontrole sevk edilip, Avrupa kupalarına katılmama cezası alacağız. İkincisi, bonservis giderleri kadar gelirlerin olması lazım. Yani, oyuncu satarsanız alabilirsiniz. Aksi halde alamazsınız. Ya da bu artı eksi para içinde kalarak icraat yapabilirsiniz. Personel maliyeti, bonservis gideri hariç gelirlerin yüzde 60'unu karşılayacak. Geçen yılki bütçemizi kabul ettirdik. Yani 85 milyon avronun içinde kalarak her şeyi yapabiliriz. Transferleri bu bütçelerin içinde kalarak yapacağız. 'UEFA'dan ceza alacak pozisyona getirtti' dedirtmem. Transfer beklentileri aşırı olmasın."

"Ligi hakemler belirledi"

Aziz Yıldırım, Spor Toto Süper Lig'de 2015-2016 sezonunda sıralamayı hakemlerin belirlediğini iddia etti.

Diğer kulüplerin mali olarak durumlarının Fenerbahçe'den daha kötü olduğunu savunan Yıldırım, "Beşiktaş 'stat yapıyorum' diye ağladı, ağladı her taraftan destek aldı. Bu sene kötü oynadık ama şampiyonluğu hakemler tayin etti. 9 Haziran'da federasyonun genel kurulunda konuşacağım. Bu sene her şeyi hakemler belirledi." dedi.

Ülker Stadı'nı zamanında 80 milyon dolar bedelle yaptıklarını aktaran Yıldırım, "80 milyon dolara stadımızı yaptık. Biz bu stadı yaparken, 3 milyon Telsim, 3 milyon Migros'tan aldık. Bir de 1907 Fenerbahçeliler Derneği'ne tribün sattık. Ona da 10 milyon dolar koyalım. 16 milyon dolar dolar. 4'te ben ilave edeyim 20 milyon dolar kulübün dışında para topladık. Geri kalan 60 milyon bankadan borç alarak ödedik. Her dönemin altında benim kefalet imzam var. Bazı yöneticilerin de var. Nankörlük etmesinler. Beni başka türlü de konuşturmasınlar." değerlendirmesinde bulundu.

"Hukuk yara almıştır"

Aziz Yıldırım, Antalya'da oynanan Ziraat Türkiye Kupası finalinde bir savcıyla yaşadığı diyalogdan ötürü aldığı 3 ay seyirden men cezasına itiraz edeceğini aktardı.

Kupa finalini Galatasaray'a kaybettikten sonra üzüntüden ertesi gün yatağından çıkamadığını anlatan Yıldırım, "Şuna herkes inansın, hepinizden daha çok üzüldüm. Beklediğim tek şey Yargıtay kararı. Ayıp denilen bir şey var. Savcı maçta yöneticilerin önünde oturuyor. Galatasaraylı zaten. Maç bitince yöneticilere kol hareketi yapıyor. '15 bin kişi bize küfür ediyor, işlem yapmıyorsunuz' dedim. Sayın savcının Galatasaraylı olduğu belli. 3 ay beni seyirden yasak getiriyor. Bu ülkede artık adalete inanmak zorlaştı. Adalet tuttuğun takıma göre olmamalı. Kitaba göre olmalı. Önemli değil. İtiraz edeceğiz. Hukuk yara almıştır."

Amatör şubelerin giderleri hakkında

Aziz Yıldırım, amatör şubelerin giderleri hakkında da konuştu.

Amatör şubelerin açığının 91 milyon lira olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Sponsorları çıkın açık 83 milyon lira. Obradovic geçen sene Türkiye'yi kazanamadı, Avrupa'da finalde CSKA'ya yenildi. Obradovic olmasa 'başkan istifa' derlerdi. Bütçeler 30 milyon avro, gelir 11 milyon avro. Nasıl yapacağız. Kombineyle olmuyor artık. Kurlar çok yükseldi. Basketbolcumuz Ekpe Udoh da NBA'e gidebilir. Gaziantep'teki patlamada korktu. Yüzde 51 kalacak. Takıma 1-2 takviye yapacağız." diye konuştu.

Göreve geldiği 1998 yılından bu yana amatör şubelere 170 milyon 459 bin dolar gider yaptıklarını dile getiren Yıldırım, "Banka borcumuz 88 milyon dolar. 144 milyon dolar da Sportif AŞ'nin borcu. İkisinin toplamı 232 milyon dolar. 170 milyon dolar amatörlere harcadık. Devam edersek borç artacak. 1 Milyon Üye projesine de hız verelim. Şu anda 40 bin üye oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Kadın basketbol takımından bazı oyuncuların Basketbol Geliştirenler Derneği'ne (BGD) transfer olmasına da tepki gösteren Yıldırım, "(Fenerbahçeliyiz) diyorlarlar ama basket takımı kuruyorlar. Hepsini ihraç edeceğim. Olcay Çakır'a 250 bin lira veriyoruz BGD dedikleri bir yer 600 bin lira. Hollingsworth'le 400 bin dolarda anlaşacaktık onlar 500 bin verip BGD'ye alıyorlar. Fenerbahçelilik bu mu? Ondan sonra yemin ediyorlar 'haberimiz yoktu' diye. 'Fenerbahçeliyim' deyip, Fenerbahçe'nin karşısında olanların hepsini bu kulüpten göndereceğiz. Ya Fenerbahçeli ol ya da olduğun yerde."

Maliye Bakanlığı'nın kulübe toplam 73 milyon lira ceza verdiğini aktaran Yıldırım, bu ceza için uzlaşma da arayacaklarını ifade etti.

Amatör şubelerin küçülmesiyle ilgili genel kuruldan talep gelirse kabul edeceğini söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Benden sonra gelenlere UEFA kriterlerini aşmamış, amatör şubeleri arz ettiğim rakamların içinde kalacak bir kulüp vaat ediyorum. 'Amatörlerin bütçelerini indirelim' derseniz buna da varım. Gelecek yönetimler bunu yerine getiremeyebilir. Onların namına ben yapabilirim. 'Gelirleri kadar indirelim' derseniz amatör branşları, bunun için elimden geleni yaparım. Ben bu koltuğa yapışmadım. Herkes bunu bilsin. Yapışmak da istemiyorum. Muhalefet nasıl yapılır göstereceğim size. İnşallah Allah kısmet eder ve gösteririm."

Yıldırım, konuşması sırasında zaman zaman genel kurulda bulunan kongre üyeleriyle de diyaloğa girdi.

Ali Koç genel kurulu izledi

Fenerbahçe Kulübünün eski yöneticisi Ali Koç, olağan mali genel kurulu yerinden takip etti. Ülker Sports Arena'ya gelerek kongreyi en arka sıralardan izleyen Ali Koç'a kulüp üyeleri ilgi gösterdi.

Kaynak: Fotospor

Etiket: Fenerbahçe, Vitor Pereira, Aziz YıldırımHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor