21 Nisan 2018, Cumartesi


> Diğer Sporlar > Azerbaycan Formula 1'e hazırlanıyor

Azerbaycan Formula 1'e hazırlanıyor

Formula 1 Dünya Şampiyonası takviminde ilk kez yer alan Azerbaycan Grand Prix'sine sayılı günler kala, Bakü sokaklarında çalışmalar son aşamaya geldi.


06 Haziran 2016 19:03

Azerbaycan Formula 1'e hazırlanıyor

Formula 1 Dünya Şampiyonası takviminde ilk kez yer alan Azerbaycan Grand Prix'sine sayılı günler kala, Bakü sokaklarında çalışmalar son aşamaya geldi.

Azerbaycan'ın 17-19 Haziran tarihlerinde ev sahipliği yapacağı yarış öncesinde, hafta sonu boyunca piste dönüştürülecek başkent sokaklarında bir taraftan çevre düzenlemesi yapılıyor, bir taraftan da pistin geçeceği yolların kenarlarına bariyerler yerleştiriliyor.

Başkentin ünlü Azadlık Meydanı'nda inşa edilen 300 metrelik "pit stop" alanında son işlemler yapılırken, bu meydanda pistin diğer bölgelerine de izleyici tribünleri kuruluyor.

Azadlık Meydanı, Azneft Meydanı, tarihi Kız Kalesi önü, tarihi İçerişehir'in kale kapıları önünde ve güzergahtaki diğer alanlarda kurulan tribünlerde seyirciler, yarışları Bakü'nün tarihi ve kültürel yapılarının manzarasıyla birlikte izleme şansı elde edecek.

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Yarış Direktörü Charlie Whiting, Bakü'de düzenlediği basın toplantısında, pist haline gelecek sokakları denetlediğini, çalışmalardan memnun kaldığını belirtti.

Pistin neredeyse hazır olduğunu söyleyen Whiting, "Genel olarak standartlar çok yüksek düzeyde. İşlerin plana uygun ilerlemesinden memnunum. Yapılması gereken her şey yapılmış." diye konuştu.

Azadlık Meydanı'nda başlayacak yarışta, Hazar Denizi'nin kıyısındaki caddeden geçecek araçlar, tarihi İçerişehir'in etrafında turlayarak tekrar Azadlık Meydanı'na gelecek. Pilotlar, 20 zorlu virajı bulunan pistte 51 tur atacak.

Araçlarıyla bir turda yaklaşık 6 kilometre mesafe katedecek F1 pilotları, düzlüklerde saatte 340 kilometre hıza kadar çıkabilecek.

Kaynak: A.A.

Etiket: azerbaycan, formulaHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor