20 Şubat 2019, Çarşamba


> Futbol > Arkadaşları evlendi onlar futbolu seçti

Arkadaşları evlendi onlar futbolu seçti

Biri Urfa'dan diğeri Hakkari'den futbol sevdasıyla yola çıkan Filiz İşikırık ile Emine Demir, 19 Yaş Altı Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası'nda milli takımın başarısı için ter döküyor.


09 Temmuz 2012 18:49

Arkadaşları evlendi onlar futbolu seçti

Türkiye'de ilk kez Antalya'da düzenlenen 19 Yaş Altı Futbol Şampiyonası ile gözler, futbolcu kızlara çevrildi. Oynadıkları futbolla erkeklere taş çıkartan kızlar, gösterdikleri performansla izleyenlerden alkış alıyor.

19 Yaş Altı Türk Milli takımında forma giyen Filiz İşikırık ile Emine Demir, zorlu kariyerlerinde gösterdikleri performans ile dikkat çekiyor. Her ikisi de 19 yaşında olan İşikırık ve Demir'in ortak özellikleri, ikisinin de aynı coğrafyadan futbol dünyasına katılmaları.

Futbola 7 yaşında amcasının teşvikiyle başlayan forvet oyuncusu Filiz İşikırık, ilköğretim okulunda kızlarla kendi aralarında maç yaptıklarını söyledi.

Bir süre sonra kız arkadaşlarının okulu bırakarak evlendiğini belirten İşikırık, “Ama ben okulu bırakmadım. Babam da okumamdan yanaydı, doktor olmamı isterdi. Ancak ben doktor olmak yerine futbolcu olmayı tercih ettim” dedi.

Futbol aşkını küçük bir çocuğun uçurtmanın peşinden koşmasına benzeten İşikırık, futbolun peşini hiçbir zaman bırakmadığını dile getirdi. Babasının futbol oynamasına karşı çıktığını anlatan İşikırık, “Babam ve çevremdekiler, futbol oynamama karşı çıkıyorlardı. Ama erkek arkadaşlarım mahalle maçlarında oynamam için beni evden kaçırırlardı” diye konuştu.

Lisede beden eğitimi öğretmeninin yardımıyla oynamaya başladığı Şanlıurfa'da kurulan kadın futbol takımı ile bölge şampiyonluğu yaşadığını anlatan İşikırık, şunları söyledi:
“16 yaşında Gaziantep'teki Gazikentspor'dan transfer teklifi aldım. Babam gitmeme karşı çıktı. Ancak dedem destek olunca Gazikentspor'da top koşturmaya başladım. Her hafta maç günü Şanlıurfa'dan Gaziantep'e otobüsle 2,5 saat yolculuk yapardım. Gazikentspor'da gösterdiğim performans sayesinde milli takıma seçildim. Ardından Kocaeli'ndeki Gölcükspor'a transfer oldum. Babam yine karşı çıktı, çünkü ailemden uzaklaşmaya başlamıştım. Gölcükspor'da da başarılar elde ettim. Sonra da Lüleburgazspor'a transferim gerçekleşti.”

Kariyerinde toplam 106 gol attığını anlatan İşikırık, başarılı performansı ve milli takıma yükselmesinin ardından babası ve akrabalarının bakış açılarının değiştiğini, hepsinin kendisine destek olduğunu söyledi.

Kadın futboluna gösterilen ilginin önümüzdeki yıllarda artacağına inandığını belirten İşikırık, “Hatta erkeklerin futboluna gösterilen ilgiden daha fazlasının kadın futboluna gösterileceğine inanıyorum. Kadın futbolu zamanla yükselecek” diye konuştu.

"Hakkari'de örnek gösteriliyorum"

Milli takımın stoperi Emine Demir ise Hakkari'de mahalle aralarında erkeklerle futbol oynadığını, ilköğretim okulunda kurulan kadın futbol takımında oynadığını belirtti.

Hazırlık maçı yapmak için gittiği İstanbul'da milli takım ve Malatya Gençlikspor antrenörünün kendisini izlediğini ve beğendiğini dile getiren Demir, “Önce Malatya Gençlikspor'a transfer oldum, ardından milli takıma seçildim. Ailem kesinlikle futbol oynamamı istemedi. Ancak antrenörüm babamla görüştü ve ikna etti. Babam okulu bırakmamam şartıyla izin verdi. Ben de hem futbol oynadım hem de okuluma devam ettim” dedi.

Amcalarının futbol oynadığı için kendisine çok kızdığını vurgulayan Demir, futbolla okulu bir arada götürdüğü için akrabalarının desteğini gördüğünü kaydetti.
Futbol oynayarak Hakkari dışına çıkan tek kız olduğuna dikkati çeken Demir, “Hakkari'de birçok arkadaşım küçük yaşta evlendirildi. Ama ben futbola aşığım. Futbolda başarılı olduğum için Hakkari'de örnek gösteriliyorum” diye konuştu.

Etiket: Arkadaşları evlendi onlar futbolu seçtiHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın