25 Nisan 2018, Çarşamba


> Beşiktaş > 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Beşiktaş'ın teklifiydi

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Beşiktaş'ın teklifiydi

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın temellerinin Beşiktaş Jimnastik Kulübü tarafından atıldığını biliyor muydunuz?


19 Mayıs 2016 12:20

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Beşiktaş'ın teklifiydi

Türk Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı sayılan 19 Mayıs tarihini, Türk gençliğine armağan etme fikri ilk olarak, Beşiktaş'ın 22 kurucusu arasında yer alan ve kulübün 6. başkanı olan Ahmet Fetgeri Aşeni tarafından ortaya atıldı.

24 Mayıs 1935'te "Atatürk Spor Günü" adıyla Beşiktaş tarafından ilk kez organize edilen bu şölen daha sonra yine Ahmet Fetgeri'nin teklifiyle 19 Mayıs'ta kutlanmaya devam etti.

Türk sporunu ileri taşımak amacıyla cumhuriyetin ilanının ardından her yıl düzenlenen Spor Kongresi'nde kürsüye çıkan Ahmet Fetgeri, katılımcılara hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

Vala Somalı, Türk Sporu'nda Bir Asır Beşiktaş isimli eserinde yaşananları tarihe böyle kaydediyor:

"O gün müsabakalardan önce yapılan resmi geçitte, başta 100’ü aşkın sporcu kadrosuyla Beşiktaş, onu takiben Fenerbahçe ve Galatasaraylı sporcular, bir örnek kıyafetleriyle başları dimdik, gözleri ilerde, göğüsleri kabararak sert adımlarla yürürlerken, çılgınca alkışlanmışlardır. Bu fevkalede olaydan kısa bir zamandan sonra, Türk Spor Teşkilatı ileri gelenleri, 1924’ten beri her yıl yapılmakta olan Spor Kongresi için, Ankara’da biraraya gelmişlerdi.

Beşiktaş’ın kurucularından Ahmet Fetgeri Bey, ilk gün kürsüye çıkmış ve şu teklifi yapmıştı kongreye: “Muhterem Kongre üyeleri, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, uzun zamandan beri tasarlanmakta olduğu bir spor projesini, kardeş kulüpler olan Fenerbahçe ve Galatasaray ile nihayet tatbik mevkiine koymuş ve 24 Mayıs 1935 günü Kadıköy sahasında bir “Atatürk Spor Günü” düzenlemiştir.

Türk spor basını ve spor kamuoyunda çok geniş yankılar uyandıran bu gençlik hareketi, gerçekte Türk Gençliği’nin Ulu Önder Atatürk’e olan sevgi ve saygısını gösterebilmesi için bir vesile olmuştur. Amacımız şudur: İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz bu “Atatürk Günü”nün tüm Türk Gençliği’ne maledilebilmesi için 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında ve her yıl yapılmasını teklif ediyorum. Kabul edilmesi halinde bu karar, Beşiktaş Kulübü’nden çok, kongrenin onuru olacaktır. Saygılarımla.”

Ahmet Fetgeri Bey , alkışlar arasında kürsüden indikten sonra, tasarı oylama kabul edilmiş ve Atatürk’e arz edilmiştir. Ebedi Şef, bu güzel tasarıyı tereddüt etmeden kabul etmiş ve kanunlaşması için ilgililere gerekli son emirleri de vermiştir.

İşte 1935 yılının Mayıs ayı içinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü tarafından ortaya atılıp, gerçekleştirilen bu gençlik hareketi kanunlaştıktan sonra, “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” olarak büyük bir coşkuyla, büyük bir onurla nesillerden nesillere kutlanmaya devam ediyor.

19 Mayıs; Türkiye’nin, Gençliğin, Sporun ve en çok da BEŞİKTAŞ’ın Bayramı’dır.
Kutlu Olsun...

AHMET FETGERİ AŞENİ KİMDİR?

Aslen Çerkez olan Ahmet Fetgeri'nin spor sevdası o dönemki adı Mekteb-i Bahriye olan Deniz Harp Okulu yıllarında başladı.

1903 yılında Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nü kuran 22 kişi arasında yer aldı ve Siyah-beyazlı kulübün 6. başkanı (1924-26 ve 1928-30) oldu. Aynı zamanda Türk sporunun ilk örgütü olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kurucuları arasındadır.

Türkiye Güreş Federasyonu ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 1924, 1928 ve 1936 Olimpiyatları'nda Türk sporcu kafilelerine yöneticilik yaptı.

Ömrünü Türk sporuna adayan Deniz Albayı Ahmet Fetgeri Aşeni, 1966 yılında Gölcük'te hayata veda etti.

Etiket: 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı BeşiktaşHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor